een minder uitgebreide taak te geven dan in andere legers, hetzij door hem voldoende hulp te verzekeren. Met wat goeden wil zal dit bezwaar dus wel zijn op te heffen. Zonder twijfel zijn de Offn en Ond-offn der Adm., wegens den aard van hun werk in vredestijd, het meest geschikt om als Vpl.- off. op te treden, en ik zou aan deze oplossing verre de voorkeur geven boven die, door de zooeven bedoelde Commissie aan de hand gedaan, n. 1. dienstplichtigen tot Vpl.-off. op te leiden. Wil men bij de opleiding van Offn en Ond.-offn der Adm. met de door hen in oorlogstijd te vervullen taak rekening houden, des te beter; dit zal geen geld en weinig moeite kosten. Ik eindig met de hoop uit te spreken, dat nog tegelijk met het Etappenwezen ook het instituut der Vpl.-offn zijn intrede bij het N. 1. leger zal doen. De verpleging in oorlogstijd zal daardoor veel beter verzekerd zijn, dan thans het geval is. A. DE WIT,i( Majoor der Intendance. NASCHRIFT. Aanvankelijk meende ik met een korte aanteekening in een noot te kunnen volstaan om, n. a. van hetgeen door mij werd opgemerkt omtrent het opmaken van bons tijdens de groote manoeuvres, te doen uitkomen, dat het aanvragen van levensmiddelen in rant soenen, inplaats van tot bepaalde hoeveelheden, voor ons leger weinig nut zal hebben. Ik zag echter geen kans mijn bedoeling in een paar regels duidelijk te maken, en zal daarom die kwestie hier nog even wat uitvoeriger bespreken, aangezien ze mij daarvoor van genoeg belang toeschijnt. In de eerste plaats dan de vraag: met welke bedoeling heeft de Comm. voor de herziening van het Trein- en Et. wezen voorgesteld, om voor de aanvulling van levensmiddelen en paardenvoer, dagelijks de totale verpl.-sterkte door den Br. of Det. Int. aan den E. I. (c. q. E. Int.) te doen opgeven Er bestaan twee mogelijkheden: Het kan geschied zijn om ver gissingen bij het mededeelen van de hoeveelheden, welke van de verschillende artikelen benoodigd zijn, te voorkomen en dan hebben we er eenvoudig een practische maatregel in te zien, die, wanneer in de behoefte aan alle artikelen door aanvoer van achteren voorzien moet worden, gemak kan opleveren, of, de Comm. heeft het (aan vankelijk!) in Ned. toegepaste stelsel willen navolgen, in dat geval komt mij bedoelde regeling voor Indië minder aanbevelens waardig voor. In Ned. toch, lag aan het aanvragen van levensmiddelen in rant soenen de bedoeling ten grondslag, om de verstrekkingen door de E. I. te doen plaats hebben in z. g. „eenheidsverpakking" iets Zie I. M. T. Juni blz. 32. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 30