dergelijks als onze excursie-verpakkingten einde in het algemeen het overzicht over de hoeveelheden te vergemakkelijken, en daardoor het overladen in voer- of vaartuigen en de uitdeelin- gen te bespoedigen. Er behoeft dan n. 1. minder afgewogen, afge meten of geteld te worden. De Comm. zal dit systeem ook voor Indië gewenscht hebben geoordeeld, doch, werd daar niet eenigszins bij over het hoofd gezien, dat in Ned. het aantal aldus te verzenden artikelen betrek kelijk gering is, omdat plaatselijk ook verschillende artikelen door de Vpl.-offn werden aangekocht, zoomede dat men in de Regelings- etappenplaats over moderne hulpmiddelen beschikte (b. v. tot het automatisch afwegen van bepaalde hoeveelheden), welke in staat stelden het verpakken in weinig tijd te bewerkstelligen? Stel daar echter eens tegenover de enorme hoeveelheid arbeid, welke in Indië te verrichten zal zijn, om alle' artikelen van het voedings tarief 2) voor het geheele veldleger, aldus te doen verpakken. Hoeveel koelies zullen daarvoor noodig zijn, en wat een geld zal aan arbeidsloonen en verpakkingsmiddelen besteed moeten worden. M. i. is het nut van zulk een speciale verpakking in Indië vol strekt niet evenredig aan al die moeite en kosten. Bij ons bestaat niet zoo'n dringende noodzakelijkheid om het overladen en de uitdeeling van levensmiddelen op alle mogelijke manieren te be spoedigen, als in Ned. tijdens de mobilisatie, toen de troepen zoo opgehoopt lagen, dat dikwijls door een geheele Div. aan één eindstation de aangevoerde levensmiddelen in de korpsvoertuigen in ontvangst werden genomen 3). Indien bij ons de Et. Int. en de Br. Int. over eenigszins geoefend personeel beschikken, dat met de verpakking op de hoogte is, behoeft er niet veel gewogen, afge meten en geteld te worden, en kan de verstrekking vlot genoeg plaats hebben. Een ander bezwaar tegen de verstrekking in rantsoenen is voor Indië daarin gelegen, dat een gedeelte van de levensmiddelen, welke op zekeren dag aan de troepen verstrekt worden, bestemd is voor den volgenden dag (keukenwagen), en de rest voor den daarop volgenden dag (B. T.). De Et. Int. zal dus, bij opvolgende verstrekking aan den troep, van de rantsoenen I, II, III enz. rant soenen te verzenden hebben, die een combinatie vormen van rant soenen I en II, II en III enz. Brood werd b. v. verpakt in zakken van 40 rantsoenen, rijst in zakken van 5 en 50 K. G.koffie in zakken van 2 en 20 K. G. enz. 2) Het aantal te verpakken artikelen is in Indië tweemaal zoo groot als het in Ned. tijdens de mobilisatie was. 3). Regel is, dat de voor een Div. bestemde levensmiddelen enz. door den Et. Verpl. auto-trein van het Eindstation naar 22 of meer Aan vullingsplaatsen worden overgebracht, alwaar ze door de Vpl.-Offn in ontvangst worden genomen en op de korps-voertuigen worden over geladen. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 31