schietoefeningen in de schietbivaks Gij hebt wel S I. A. T 's. O. I. A. T.'s en misschien nog wel andere „jatten", doch ook hierbij komt de innige samenwerking niet of slechts weinig tot zijn recht. N. m. m. zoude het mogelijk zijn schietoefeningen te houden, welke die samenwerking in practijk brengt. Niet alle Bataljons zouden daaraan jaarlijks kunnen deelnemen1)» doch b. v. wel per Brigade een Baton inf., in de toekomst per Divisie b. v. een of twee Regtn. Deze schietoefeningen zouden gezamenlijk moeten gehouden worden door inf., lichte en zware mitrs en art., terwij! voor doelopsporing vliegtuigen en cav. daaraan kunnen deelnemen. Voor de inf. za! de oefening hoofdzakelijk een instructief karakter hebben en slechts een klein gedeelte van het Baton of Regt za! actief aan het inf. vuur deelnemen. Voor alles eene tactische opdracht en tactische doelvoorstelling; de loop van één gevechts dag zal wellicht twee weken en meer in beslag nemen. Vooreerst worden door den algemeenen leider de vliegtuigen en cav. uitge zonden voor de verkenning der den vijand voorstellende doelen, waarbij ook de art. zelve hare verkenners zal vooruit doen gaan; naargelang van dier berichten worden aan de art. schietopdrachten verleend; de inf. is hierbij toeschouwer en mag desgewenscht in zijn geheel telkendage na afloop van het vuur de 4 a 10 K. M. heen en terug afleggen om te gaan zien, welke uitwerking dat vuur heeft gehad en wat zij tengevolge daarvan aan steun van het zusterwapen mag verwachten. Vóór alles, zoowel in dit, als in elk volgend stadium, den man, ook aan Kromo, uitleggen en mededeelen, waar het om gaat en hun belangstelling voor de oefening bijbrengen. Na dagen van dit art.-vuur, uren van den werkelijken strijd voorstellende, komen langzamerhand de zware mitrs aan de beurt; zij hebben voor hunne doelen andere schijven noodig dan de art. en ook deze moeten weder verkend worden, hetzij door cav., of wat meer eigenlijk is, door doelverkenners der inf. Naargelang van deze berichten openen de zware mitrs hun vuur en deze gevechtsperiode zal ook weer een of twee schiet- dagen in beslag nemen. Alle deelnemers, zoowel inf., als art., als de manschappen der mitrs gaan wederom na afloop van het vuur de resultaten bekijken, om iedereen de werking van dit wapen aanschouwelijk te maken. En ten slotte komt de inf. met hare gevechtsgroepen met lichte mitrs in actie tegenover met den oorlogstoestand overeenkomende doelen. Infanteristen en lichte mitrs vuren op dezelfde doelen; het schietterrein is er geweest om de geweerschutters op te leiden; nu willen we zien hoe de uit werking is van de twee-eenheid gevechtsgroep; van wie de treffers in de schijven zijn, van den lichten mitr. of van den infanterist, komt er niet op aan, als er maar een goed aantal inzitten. Want het geheel is eene aanschouwelijke voorstelling, zoo getrouw mogelijk, van het verloop van een gevecht. En ten slotte wil ik Waarom niet? Red. 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 44