Als wij ons niet vergissen, werden door de Ilde Afd. van het D. v. O. nu en dan pogingen aangewend om een hoofdofficier méér in de formatie te krijgen. Die incidenteele pogingen hebben ge faald. Moge men thans de gelegenheid, die geboden wordt, met beide handen aangrijpen. De Cavalerie: Bij dit wapen zouden de adjudant van den Chef en de Chef van den Postduivendienst z. n. den majoorsrang kunnen bekleeden. De Artillerie. De Qenie. Waar hierbij de verhou- dingscijfers om het tot hoofdoff. te brengen zóó gunstig zijn, dat men binnen de door ons voorgestane perioden de kapiteins en hoofdoif.-rangen kan bereiken, is het onnoodig om bij deze wapens naar korpsen en inrichtingen te zoeken, waar een hoofdoff. zou kunnen worden geplaatst. Wel is het echter zaak om voor eenige der bij die wapens aanwezige betrekkingen de hoofdoff.- en kapi teinsrang facultatief te stellen. Overigens moeten ten aanzien van de hoofdoffn, die geroepen zijn om later hoogere rangen te bekleeden, detacheeringen bij de andere wapens worden aanbevolen. Voor den infanterist b. v. stages van 6 maanden bij de art., cav. en- genie; voor den artillerist bij de inf., cav. en genie; voor den genist bij de inf., cav. en art. Behalve dat deze maatregel een uitweg zou kunnen vormen voor hoofdofficieren, waarvoor men geen direct emplooi zou hebben, verdient hij in het belang van het leger en van de betrokkenen ernstige overweging. Ten overvloede kan men regelend te werk gaan met verloven en overplaatsingen om de periodieke promoties glad te doen ver- loopen. Wij vestigen er nog eens den nadruk op, dat het noodig is dat bij elk wapen eenige functies worden vastgesteld, welke zoowel door een kapitein als door een hoofdoff. kunnen worden bekleed. Dit zal meteen het voordeel hebben, dat de subalterne functionaris z. n. als hoofdoff. kan gehandhaafd blijven. Bij groote promotie jaren, zooals b. v. voor de inf. van '01, '02 en '03 zullen vermoe delijk de titularissen in de facultatieve betrekkmgen allen hoofdoff. zijndaarentegen zullen bij kleinere promotie die betrekkingen moeten worden vervuld door kapiteins. Het is naar onze meening absoluut uitgesloten, dat een hoofdoff. een comp., batt. of eskadron behoeft aan te voeren, wanneer men slechts vasthoudt aan de termijnen van 3, 11, 2 0 en 2 3 jaren, benoodigd voor het behalen der verschillende rangen. Gaat men er toe over dat aantal iaren te verminderen, dan wordt gevreesd, dat men bij de wapens der Inf. en Cav. op een gegeven oogenbük daartoe zou moeten overgaan. Bij de Art., waar thans majoors van 18 a 19 jaren dienst als officier worden opgemerkt, blijkt uit de practijk, dat men hen geen 54

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 54