1. „Het verband tusschen betrekking en rang". Men zegt, dat een bepaalde betrekking door een functionaris van een bepaalden rang moet worden bekleed. In bijna alle legers wordt een Regiment Inf. door een Kolonel gecommandeerd; een Brigade door een Generaal-majoor, een Divisie door een Luit.-generaal. In Nederland zijn de titularissen resp. overste, kolonel en generaal-majoor. Ook in Indië zal de Divisiecomdt slechts gene raal-majoor zijn. Langen tijd was de Russische batterij samengesteld uit 8 stukken een log lichaam, aangevoerd door een kapitein. De overige mogendheden hadden toentertijd batterijen van 6 stukken onder commando van een kapitein. Daarna voerde Frankrijk de 4-stukken batterij in. In Holland merkten wij bij de mobilisatie de 3 stukken battn op, welke deels (de B batterijen) door luitenants werden aange voerd. In vredestijd stonden echter de batterijen tot 6 stukken vereenigd onder Co van een kapitein. Hier in Indië bezitten wij een afd. art van vijf stukken van 7 c.M. L. 28 onder commando van een luit.-kolonel. Het commando over het depöt Ber. Art en de Inspectie Draagbare Wapenen, nog voor kort toevertrouwd aan kapiteins - wordt thans waargenomen door hoofdoffn. Een belangrijk korps daarentegen als de Luchtvaartafdeeling met talrijke offn burger ambtenaren, onderoffn en minderen wordt nu reeds jaren lang gecommandeerd door een kapitein. Genoeg hiervan, wij meenen te hebben aangetoond, dat het verband tusschen rang en betrekking tamelijk rekbaar is, zoodat dit bezwaar geen waarde heeft. 2. „De grootere verantwoordelijkheid, verbonden aan hoogere commando's". Het gaat er i.e. voornamelijk om, wie méér verantwoordelijkheid te dragen heeft, de Korpscomdt, dan wel de comp.- batt.- of eskadrons-comdt. Men moet waarlijk vreemdeling in Jeruzalem zijn, indien men durft beweren, dat die van den eersten grooter is dan van laatstbedoelden. Deze is de man, waarop veelal in laatste instantie alle verantwoordelijkheid wordt afgeschoven. Hij is verantwoordelijk voor de oefening, kleeding, voeding, het admini stratief- en geldelijk beheer der comp enz. De ervaring heeft volop aangetoond, dat hij minstens evenveel verantwoordelijkheid zij het ook op ander gebied heeft te dragen dan de Korpscomdt. En toch schroomt men niet, om dat verantwoordelijke com mando maanden lang aan zeer jonge luitenants toe te vertrouwen. Qf het verantwoordelijkheids-argument wel als een bezwaar mag gelden, wordt gaarne en met een gerust gevoel aan het oordeel van den lezer overgelaten. En definitief aan veel te jonge Kapiteins. Red. 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 56