stemmende staat niet van plan was zich te storen aan het verzoek van den Raad, gesteld, dat deze zich met de resolutie van de Vergadering zou vereenigen. Om nu nog te redden, wat te redden viel, stelde de president der Vergadering voor het voorstel-Lange niet in den vorm van een besluit, doch in dien van een wensch in stemming te brengen. Na langdurige gedachtenwisseling ver- eenigde de Vergadering zich hiermede, waarop overgegaan werd tot stemming, welke op aandringen van de It. delegatie hoofdelijk gebeurde, om ieders verantwoordelijkheid vast te stellen. Het resultaat was, dat zelfs de „voeu" nog niet met algemeene stem men aangenomen werd: Fr. en zijn satelliet Polen stemden tegen, hetgeen wel te verwachten was, maar bovendien ook Griekenl. en Rumenië en, tot veler verbazing, de drie Z.-Am. republieken Brazilië, Chili en Uruguay. Siam onthield zich. De „voeu", zooals hij alzoo met zeven stemmen tegen èn één onthouding aangenomen werd, luidde als hieronder volgt: „En attendant le plein effet des mesures concemant la réduction „des armements prévue a I'article 8 du Pacte, l'Assemblée émet le „voeu que le Conseil soumette a l'examen des Gouvernements la „proposition d'accepter l'engagement de ne pas dépasser, pendant „les deux années fiscales qui suivront le prochain exercice, le „chiffre global des dépenses militaires, navales et aériennes, prévues pour eet exercice. „Sous réserve qu'il sera tenu compte: 1. de toute contribution d'effectifs, de matériel de guerre, d'ar- „gent recommandée par la Société des Nations pour l'exécution „des obligations prévues k l'art. 16 du Pacte ou dans les Traités „enregistrés par la Société; 2. de toute situation exceptionnelle qui sera signalée au Conseh „de la Société des Nations, conformément k l'esprit des para- „granhes 2 et 6 de l'art. 8 du Pacte." 1) Dat zelfs deze voor de oplossing van het vraagstuk weinig zeg gende „voeu" nog tegenstanders vond, dat onder de tegenstanders zich bevonden twee leden (Fr. en Gr.) van den Raad, tot wien de wensch gericht was, was alles behalve bemoedigend; men was nog niet veel verder dan de desbetreffende verklaring der tweede Vredesconferentie gekomen. De vredesvrienden lieten zich echter niet ontmoedigen; in de tweede Volkenbondsvergedaring, welke in het najaar van 1921 plaats had, kwamen zij op de zaak terug. Gedurende de algemeene beschouwingen over het iaarverslag van den Volkenbondsraad was het vooral Lord Robert Cecil (voor Z.-Af.), die er zijn groote teleurstelling over uitsprak, dat de Raad nog niet met bepaalde voorstellen tot vermindering der bewapeningen voor den dag gekomen was, hoewel Art. 8 van het Verslag van "de eerste Volkenbondsvergadering, overgelegd door den Min. v. Buitenl. Zaken aan beide Kamers der Staten-Gen. 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 5