een modern houwitsertje van 5,5 c. M een Stokesmortiertje van ongeveer gelijk kaliber voor gebruik tot op 400 M. in te voeren en een getrokken Bw. (bommenwerper) te doen construeeren met een proj. van 5 K G springstof en een werkzame dracht tot 1000— 1500 M. In „Luchtweer vanaf den grond" wordt aangegeven, dat ter wille van de onzichtbaarheid veelvuldig gebruik van nachtmarschen zal moeten worden gemaakt Een uitgebreide luchtwacht- en berichtendienst zal in het leven moeten worden geroepen om tijdig de nadering van vijandelijke vliegtuigen te kunnen vaststellen. T. a. v. de actieve middelen wenscht Schr., dat ook in den bew. oorlog in alle omstandigheden steeds een aantal mitrs met speciale opdracht voor luchtafweer wordt aangewezen. O. a. wenscht Schr bij eiken spoortrein luchtafweermitrs, zooals reeds door de D. is toegepast. In ieder geval is de plaatsing van zulke verd. middelen noodig bij onze groote bruggen; zijn deze vernield, dan is van een doorgaand spoorweg- verkeer geen sprake meer. Vaste empl. voor „Flak" geschut bij belangrijke punten en mobiele Flakbatterijen zijn noodig om door sprongsgewijze verandering van stelling, oprukkende troepen te kunnen beveiligen „Waar het vliegtuigwezen zich nog voortdurend uitbreidt, waar wij dus in den toekomstoorlog rekening zullen moeten houden met het optreden van buitengewoon sterke vliegtuigeskaders zal hunne bestrijding een voorname plaats moeten innemen en is voor ons leger de inrichting van een goed uitgerusten, uitstekend georganiseerden luchtafweerdienst een gebiedende eisch", te meer voor ons (Indië), aangezien naar het zich laat aanzien, wij niet op de opperheerschappij in de lucht mogen rekenen, vermoedelijk ook niet plaatselijk. Mavors Nov. bevat een belangrijk art.„Inrichting, org. en gebruik van inf geschut". Schr. geeft in het kort aan hoe met het grooter worden van de dracht van het veldgeschut de samenwerking en verbieding met de inf. verloren ging, zoodat het zelfs in den loopgr. oorlog bleek, „waar men toch overvloedig tijd en gelegenheid had om alles zeer nauwkeurig voor te bereiden, dat geen enkel uitgedacht verbindingsmiddel voldoende bedrijfszekerheid bezat om daarop voor het verband tusschen de inf. en de ver achterwaarts geplaatste art. te kunnen bouwen". En al zou dit gelukken dan nog zou er te veel tijd verloopen alvorens de inf. den steun werkelijk ont ving. Het spreekt vanzelf dat deze bezwaren in den bew. oorlog nog grooter zullen zijn. Deze omstandigheid gaf den stoot tot het in het leven roepen van inf gesch. Nadat de eischen aan dit geschut te stellen worden behandeld geeft Schr. aan welk mat. bij verschillende legers wordt gebezigd. Zooals immer, zijn de eischen veelal met elkaar in strijdmobiliteit-gr. uitwerking van het enkele schot-mogelijkheid tot vuren over de eigen troepen op doelen op korten afstand van de eigen linie verwijderd vlugge vuurope- ning juist en snelvuren. Het is dus noodig een compromis te sluiten en dan komt men gauw tot de invoering van licht krombaangeschut en van 1. vlakbaangeschut voor speciale doeleinden, (de 3,7 vindt Schr. minder gewenscht, omdat de uitwerking van het schot al zeer gering is de D. bezigden een 7,7 cM., terwijl Oostenrijk een 7,5 cM. bergkanon beproefde) Schr. komt tot de conclusie„Het vervoer van I. G. zal doormiddel van motor-tractie moeten geschieden, waarbij de techniek zal moeten uit maken of een lichte tank dan wel gep. tractor-aanhanggeschut zal moeten worden gebezigd." Omtrent het gebruik wordt vermeld, dat men op groote afstanden voor waarts gaat onder dekking van de veldart., terwijl op de kleine afst. dit plaats heeft onder dekking van het I. G. Heeft de aanvaller de stelling genomen, dan zal het I. G. in stelling moeten worden gebracht tegen de meest gevaarlijke richtingen (tegenaanvallen enz.); het afgeven van af- 68

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 68