verplegingsbehoeften is evenwel geen Int. aangelegenheid, doch een onderdeel van de taak van het E. en V.-wezen. Het naschrift van den Majoor De Wit noopt mij tot eene nadere uiteenzetting van de te volgen methode bij den aanvoer van levens middelen en net overgeven van die levensmiddelen aan den troep. De vraag waarom de Br. Int. dagelijks de sterkte aan den E. I. (c. q. E. Int.) moet opgeven, is in mijn vorig naschrift reeds be antwoord. Het dient eenvoudig voor latere contröle en om de hoeveelheden van de aan te voeren artn zoo spoedig mogelijk in overeenstemming te brengen met de behoefte. In bedoeld naschrift heeft mij in de eerste plaats de volgende uitspraak getroffen: „Bij ons bestaat niet zoo'n dringende nood zakelijkheid om het overladen en de uitdeeling van levensmiddelen te bespoedigen als in Ned. tijdens de mob., toen de troepen zoo opeengehoopt lagen, dat dikwijls door een geheele Div. aan één eindstation de aangevoerde levensmiddelen in de korpsvoer tuigen in ontvangst werden genomen". Hierop is slechts één antwoord: Bij ons is het een absolute noodzakelijkheid om het overladen en de uitdeeling van de levens middelen met den meesten spoed te doen geschieden en wel om de volgende redenen: le. Bij de bestudeering van de voorbereiding van verschillende operatiën, waarvan de mogelijkheid onder de oogen moet worden gezien, is het gebleken, dat in bepaalde gevallen rekening moet worden gehouden met het feit, dat alle aan- en afvoer van het geheele veldleger over één eindstation zal moeten gaan. 2e. de accomodatie van die eindstations met de daarbij behoo- rende emplacementen, laadinrichtingen, omgeving, het wegennet in de nabijheid epz. is van dien aard, dat snelheid bij het verwerken van alles wat aan- en afgevoerd moet worden, een onafwendbare eisch is om verwarring en stagnatie te voorkomen. Men bedenke, dat het niet alleen den aanvoer van levensmiddelen betreft, doch ook dien van mun., mat., troepen enz. en den afvoer van gewonden, zieken, troepen, onbruikbaar mat., gevangenen, enz. 3e. Het geheele stelsel moet er dus op gericht zijn om alle handelingen daarvan zoo snel mogelijk te doen verloopen. Hiertoe behoort o. m. voor wat betreft de aan te voeren levensmiddelen, het zorgdragen, dat deze in eene doelmatige verpakking op het spoorweg-eindstation aankomen. Dat is de eenige manier om deze levensmiddelen zoo snel mogelijk te kunnen afgeven, hetzij aan de et.-transportcolonnes, hetzij onmiddellijk aan de T. Tn. Wat is nu een doelmatige verpakking? In onze verhoudingen is eene verpakking doelmatig, wanneer zij eene snelle en voordeelige belading van onze betrekkelijk kleine treinkarren bevordert en bij de verstrekking aan den troep afwegen, meten, tellen enz. z. v. m. overbodig maakt of althans tot een min. 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 37