of wie daarvoor in de plaats treden, wordt eenvoudig de benoo- digde hoeveelheid verpl.-artn afgegeven tegen ontvangstbewijs. Als gegevens voor de verstrekking dienen de bekende sterkten van de ondcrdeelen, terwijl de te verstrekken artn zoodanig naar boven worden afgerond, dat geen verpakkings-eenheden behoeven te worden aangebroken. De verzamelde ontvangstbewijzen dienen ter verantwoording van den et.-transportcomdt. Als eenige adm. werkzaamheid worden verder de verstrekte artn afgeschreven uit 's lands voorraad. Toegegeven moet worden, dat de bovenbe schreven methode theoretisch niet de meest zuinige is, doch zij is in de practijk de eenige uitvoerbare en daardoor wordt zij de zuinigste. De kleine hoeveelheden, die in sommige gevallen boven de theoretische behoefte zullen worden verstrekt, komen de verpleging bovendien ten goede. De groote voordeelen, die in de eenvoudigheid van het stelsel liggen, kunnen wel is waar niet in geldsommen worden uitgedrukt, doch hunne directe invloed op de verpleging vormt een niet te onderschatten indirecte factor in het ingewikkelde samenstel van oorzaken en gevolgen, waarvan ten slotte het resultaat van den oorlog afhankelijk is. Ik ben hiermede aan het einde van mijn betoog gekomen. Meer malen voelde ik de noodzakelijkheid om verschillende van mijn beweringen met voorbeelden nader toe te lichten, omdat alleen daardoor verschillende zijden van het vraagstuk meer onder de aandacht kunnen worden gebracht en de voor- en nadeelen van een bepaalde methode van handelen beter tot uiting kunnen komen, dan uitsluitend met behulp van eene redeneering. Toch heb ik mij onthouden van het geven van voorbeelden, omdat deze moeilijk tot een aaneensluitend geheel te verwerken zouden zijn geweest en tevens het gevaar zouden hebben kunnen doen ont staan, dat door het afdalen in details de hoofdzaken te veel in den schaduw zouden zijn gekomen. Het is mij bovendien gebleken, dat meerdere officieren zich nog geen duidelijk beeld hebben gevormd van de werkwijze van het E. en V.-wezen. In beginsel is die werkwijze neergelegd in de reeds genoemde ontwerp regeling". In die „ontwerp regeling" heeft men zich uit den aard der zaak moeten bepalen tot het geven van voorschriften in algemeenen zin en omschrijvingen van be paalde begrippen. Tot het goed verstaan van de zaak is het evenwel noodig om de toepassing van die voorschriften meer in details te bestudeeren. Ik stel mij daarom voor zoo spoedig mogelijk in dit tijdschrift eene applicatorische studie over dit onderwerp te doen verschij nen, die naar ik hoop er het hare toe bij zal dragen om eene vruchtdragende gedachtenwisseling uit te lokken en daardoor helpen bevorderen, dat de definitieve regeling van den dienst van aan- en afvoer zoo goed mogelijk zij. C. M. J. TISMEER. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 41