Amerika den status quo zullen handhaven. Uitgezonderd zijn de bezittingen van de Vereenigde Staten langs de kust van Alaska tot de Panama-kanaalzone, behalve de Aleutische eilanden, Hawaii, de eilanden langs de kust van Canada, Australië en onderhoorighe- den en Nieuw-Zeeland. Alzoo zullen in de gebiedsdeelen, waarvoor de overeenkomst geldt, geen nieuwe versterkingen gebouwd en de bestaande niet uitgebreid mogen worden; deze beperkingen heb ben evenwel geen betrekking op het herstellen en vervangen van beschadigde en in het ongereede geraakte wapenen en andere verdedigingsmiddelen. Nadrukkelijk werd vastgesteld, dat noch de Fransche, noch de Nederlandsche bezittingen in den Stillen Oceaan onder deze overeenkomst vallen. Betreffende de z. g. gemandateerde eilanden bevat reeds Art. 22 van het grondverdrag van den Volkenbond een verbod tot het aanleggen van versterkin gen, militaire en vlootbases. De verschillende regelingen en overeenkomsten, w. o. ook over beperking van het kaliber van het geschut aan boord van groote schepen tot een maximum van 40 cM., de vernieuwing van het scheepsgeschut, het bouwen van oorlogsschepen door particuliere werven voor een buitenlandsche mogendheid e. d., worden opge nomen in een verdrag, waartoe ook staten, welke niet aan de conferentie hebben deelgenomen, kunnen toetreden. Behalve dit verdrag zijn regels vastgesteld betreffende het gebruik van gewa pende koopvaarders, van giftige en verstikkende gassen, dat wederom door een verbod getroffen is geworden, het gebruik van bommen e. d. prejectielen uit vliegtuigen, enz. De laatste volledige vergadering der conferentie had plaats op 7 Februari. Nadat de gedelegeerden de voorgestelde verdragen onderteekend hadden, sprak President Harding de sluitrede uit, welke zich niet boven het peil eener gelegenheidsredevoering verhief. Met gebed werd de conferentie gesloten. Nagenoeg onmiddellijk na het einde der conferentie gaf de president last tot staking van het werk aan de in aanbouw zijnde groote schepen en reeds den llden d. a. v. diende hijzelf de verdragen bij den Senaat in, die volgens de grondwet der Vereenigde Staten de ratificatie moet verleenen, waartoe de toestemming van 2|3 zijner leden vereischt wordt. Het hier gegeven overzicht van het werk der Washingtonsche „ontwapeningsconferentie" maakt uit den aard der zaak geen aanspraak op volledigheid noch op volstrekte juistheid, maar het is toch voldoende om te doen uitkomen, dat zij meer heeft opgele verd dan de eerste vredesconferentie, welke met hetzelfde doei bijeengeroepen was. Evenals deze heeft zij eenige regelen voor het z. g. oorlogsrecht samengesteld, maar bovendien heeft zij den aanbouw van groote schepen en het aanleggen van versterkingen in den Stillen Oceaan aan zekere grenzen gebonden; het laatste is

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 13