In dit lieht beschouwd wordt het ook duidelijk, waarom de Europeesche Oorlog zoo lang duurde, hoe of een stellingoorlog mogelijk werd, hoe of het belachelijke munitieverbruik veroorzaakt werd door het bezigen van vrijwel ongeoefende manschappen, wier opleiding in de latere jaren van den oorlog dikwijls slechts enkele- weken kon duren, hoe of allerlei vreemde technische hulpmiddelen moesten worden toegepast om tegemoet te komen aan het gemis aan soldatenei genschappen van de burgers- in uniform, die den oorlog voerden. Men zij voorzichtig met de „lessen" uit den Grooten oorlog! Als wij nu verder zien, dat zelfs bij ons, de geoefendheid van den troep nóg te wenschen overlaat, dat het vooral met de schietvaar digheid nog maar matig is gesteld en als men niet a priori aan neemt, dat onze soldaat minderwaardig is aan dien van andere natiën, dan zal men kunnen beoordeelen welke waarde een militie- leger met korten diensttijd moet bezitten en kan men tot de over tuiging komen, dat een vrijwilligerleger als het onze, een militie- leger verre de baas zal zijn. Daarom juist is het zoo te betreuren, dat dit leger niet beter is georganiseerd en uitgerust en niet de vereischte sterkte bezit, in welk geval het ons juist door zijn aard, niet moeilijk zou vallen een veel sterker vijandelijk militieleger te weerstaan. F. J. P. S. 5. LANDVERPLEGING OF MAGAZIJNSVERPLEGING? Om de operatieve capaciteiten van een leger te kunnen be oordeelen en om dat operatieve vermogen zoo hoog mogelijk op te voeren, moet in de allereerste plaats nauwgezet worden over wogen, hoe men den verplegingsdienst zal organiseeren, ten einde het onderhoud van dat leger in stand te kunnen houden. De strategie en de verplegingsdienst gaan hier hand in hand, beide takken van krijgswetenschap zijn onmogelijk van elkaar te scheidende Generale Staf heeft voortdurend de Intendance naast zich noodig. Geen plan kan worden ontworpen, of het Int.-advies moet worden ingewonnen, geen operatie kan worden ingezet, voordat de int. heeft aangetoond, dat de voornemens, wat ver pleging aangaat, uitvoerbaar zijn. De erkenning moet algemeen post vatten, dat de verplegingsdienst één der sterkste steun pilaren vormt van een strategisch plan. Het succes in den oorlog hangt af van de econ. kracht van het land en van het operatieve vermogen der strijdkrachten. Het middel om dit succes te bereiken is afhankelijk in de allereerste plaats van de econ. verhoudingen in dat land. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 18