1. DE TEGENAANVAL OP KLEINERE SCHAAL (LOCALE TEGENAANVAL) VOLGENS FRANSCHE INZICHTEN 1). Het Fr. reglement onderscheidde vóór den oorlog van 1914 de „contre attaque" van het „retour offensif". Dit laatste werd ingezet op het voor den aanvaller zoo critieke oogenblik, dat hij de stelling des verdedigers was binnengedrongen, de contre- atiaque vóórdat de vijand deze bereikt had. Beide wijzen van tegenaanvallen zijn een uiting van vrijen wil bij den verdediger, die een beslissing zoekt, doch in het eene geval (contre-attaque) de stelling wenscht te behouden, terwijl hij in het andere geval haar slechts als middel- bezigt om den beslissenden slag te slaan. De oorlogservaring heeft den Fr. er toe geleid genoemde onder scheiding los te laten en daarvoor in de plaats te stellen: a. Tegenaanvallen op kleinere schaal (contre-attaques immé- diates ou locales). Deze hebben plaats buiten bemoeienis van den A. B., op last van den Regts.- of Div. Comdt, die bepaalde een heden daarvoor aanwijst en aan deze een juist omschreven opdracht geeft. Zij vormen automatisch een reactie op een plaatselijk voordeel, door den vijand behaald. b. Tegenaanvallen op grootere schaal (contre-attaques plus importantes), op bevel van den A. B. Deze tegenaanvallen eischen een juiste beoordeeling van de gebeurlijkheden gedurende het verloop, een goede voorbereiding en steun van art. c. Overgang van het defensief tot het offensief (Passage de la défensive a l'offensive). Uit den aard der zaak zijn hiermede alle troepen gemoeid. Uit de omschrijving van den tegenaanval ad a blijkt voldoende, dat we te doen hebben met eene zuivere inf.-actie, waarvan de bestudeering en toepassing bij gevechtsoefeningen iederen inf. officier warm wordt aanbevolen. Waar intusschen de 1.1. a. een uitvloeisel is van de wijze waarop de verdediging is ingericht, hebben de evoluties, die de infanterie- verdediging in den wereldoorlog doormaakte, ook den 1.1. a. beïnvloed. We kunnen daarom het probleem niet doorgronden, noch het huidige standpunt zuiver bepalen, zonder-in korte trekken die evoluties na te gaan. Daartoe is noodig de inf.-verdediging te beschouwen i n het licht der factoren: frontaal inf. vuur, flankeerend vuur en het gebruik van steunpunten. La contre-attaque Lieut, col. Lemoine. Revue d'Inf. Aug. 1921. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 1