Ontdoen wij de verplegingsstelsels van alle overbodige franje, dan moeten wij aan de hand van dezen historischen ontwikkelings gang van het verplegingswezen eene organisatie ontwerpen, die zich aanpast aan. het eigenaardige karakter van het operatietooneel op Java en aan de bijzondere factoren, die een oorlog op Java zullen beheerschen. En daarvoor hebben wij de keuze tusschen de landverpleging en de magazijnsverpleging. Ofschoon de wereldoorlog uit den aard der zaak op dit gebied veel heeft geleerd, was voor ons hier die oorlog niet noodig om te begrijpen, dat bij een mogelijken strijd om Java, dit eiland onmiddellijk van de overige wereld zal worden geisoleerd. De wereldoorlog heeft ter zake ons alleen geleerd, dat een econ. geisoleerd land ten doode is opgeschreven, tenzij het in de bevoorrechte positie verkeert van econ. onafhankelijk te zijn En deze eisch is voor ieder gebied of rijk uitgesloten. Hans von Liebig schrijft in zijne „Politische Briefe" over von Bethmann Hollweg (Monatshefte für Politik und Wehrmacht) o. a. „Das Reich war gegründet und mit einem Heer, einer Heereslei- tung, einer Industrie und einem Volk, wie der deutsche Reichs- regierung zur Verfugung standen, konnte ein halbwegs begabter Staatsmann der Krieg zum siechreichen Ende fiihren. Es gehorte eine grenzenloze Unfahigkeit dazu, dieses Volk den Krieg verlieren zu lassen." De schrijver heeft blijkbaar nog weinig geleerd uit dezen voor D. verloren oorlog; hij heeft zijn All-Duitsch oordeel over het geval behouden en zijne gedachten geconcentreerd gehouden op het „schnell schlagen" met verontachtzaming van de econom. „Kriegsbereitschaft". Deze schrijver is daarom al een heel onge lukkig voorlichtermeer voelen wij voor de meening van von Francois, die ovei die geringe D. voorbereiding op econom gebied buitengewoon scherp en bitter is in zijn oordeel. „D. seinerseits war auf den Wirthschaftskrieg in keiner Weise vorbereitet, nicht einmal in der Verteidingungsstellung, ge- schweige denn für den Angriff" zoo schreef Arthur Dix in zijn „Wirthschaftskrieg und Kriegswirthschaft". (Hans von Liebig was geweldig gebeten op dezen Wirthschaftskrieg".) De zelfkennis dus, dat bij een oorlog op Java, dit eiland vol slagen zal worden geisoleerd is verre van bemoedigend en eischt dat het vraagstuk niet naar den regel van „laisser faire, laisser aller" wordt bestudeerd, maar krachtig en nauwgezet. Want wat is, onder veel meer, het gevolg dier isolatie? 1. De uitvoer van cultuurproducten staat stop. Niet alleen het consumptie overschot blijft dan in het land, maar ook de pro ductie voor de wereldmarkt stapelt zich opveel wordt waar deloos. De betrekkelijke bedrijven worden stop gezet, de econom. verhoudingen worden als op slag onderst boven geworpen 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 20