Men leze eens na, hoe de troepencommandanten onder von Lettow-Vorbeck hebben gezucht onder de verplegingsmoeilijkheden in de streken, waar de bevolking verdwenen was en waar zij hare voorraden verscholen had. Laat ons eens opslaan de droevige verhalen van de réfugiés in de streken van N.-Fr., België, N.-O -Italië, Servië, en Roemenië hoe zij hunne toevluchtsoorden overbevolkten en daar de Volks voeding aan ernstige bezwaren deed bloot staan. Laat ons in herinnering brengen, hoe op Gallipoli en in Syrië en Palestina „arbeidersbataljons" moesten worden opgericht om in hemelsnaam aan de verschillende behoeften te kunnen vol doen, doordat de verbindingen niet behoorlijk functionneerden ot waar die communicatiën slecht waren. Het „leven van het land" kon slechts onder bepaalde omstandigheden en met de ur<uu.^e krachtsinspanning en dan nog zeer primitief, plaats hebben. Men leefde in beginsel op de magazijnen. C. Op het West- en Oostfront hebben de D. kans gezien om langs systematischen weg het door hen bezette gebied te ex- ploiteeren. Zij werden daartoe in staat gesteld, omdat het karakter van de oorlogvoering het hen mogelijk maakte. De stel ling-oorlog was oorzaak, dat een zeker gebied, waar de operatien plaats grepen, gedurende zeer langen tijd bezet bleef. Zulk een voor den verplegingsdienst zeer gunstige omstandigheid was evenwel strategisch ongunstig te noemen. De bewegingskrijg is en blijft voor den waren aanvoerder de groote stuwkracht voor het zoo snel mogelijke bereiken van het oorlogsdoel; door den bewegingsoorlog wordt defrischheid in de oorlogsvoering behouden. Zou dit beginsel voor Java worden losgelaten? Natuurlijk niet- ook een ev. tegenstander zal dit beginsel huldigen, vandaar, dat de mogelijkheid van een langdurig verblijf op het oorlogstooneel zeer gering mag worden genoemd. Het is vooral voor den aanvaller van groot gewicht om een snelle beslissing te verkrijgen. De kans op het ontstaan van een positieoorlog op Java lijkt ons zeer gering zooniet uitgesloten; wij voelen voor dit laatste veel meer. Daardoor zal een exploitatie van het operatiegebied, in den geest als is geschied door de D. legerleiding, zoowel op het Dost- als het West-front, bij ons op Java niet voorkomen. Op grond van deze overwegingen zal land- verpleging uitgesloten zijn. Onze conclusie is duswij moeten voor ons Indi sche leger, door de omstandigheden daartoe genoopt, een verplegingsstelsel ontwerpen, dat gebaseerd is opmagazijnsverpleging met verwerping van de landverpleging als zijnde dit laatste onmogelijk toe te passen 22

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 22