Deze magazijnsverpleging moet zoo soepel mogelijk worden ten uitvoer gelegd en zich nauwsluitend aanpassen aan het ver loop der operatien. De ontwikkeling van bovenstaande denkbeelden vond haar oorsprong in hetgeen wij aantroffen in het W J (1920) op blz. 281. Wij lazen aldaar onder de, door de Comm. tot herziening van het Trein- en Et. wezen voorgestelde beginselen, dat de soort en de hoeveelheid van de op de B. T"mede te voeren artikelen in het nauwste verband staan met het stelsel van leger- Wh behoeven heusch niet geleerd te doen door even op te merken, dat de Comm. met het begrip „verpleging bedoeld heeft de verpleging in den meest uitgebreiden zin van de be- teekenis. Maar in beperkter zin hebben wij ons bepaald tot den Int.-verplegingsdienst. Alvorens hierop verder door te gaan, willen wij eerst een slippertje maken. Het is zoo jammer, dat wij voor het algemeene begrip verpleging nog geen woord hebben dat die beteekenis uitdrukt. Hierdoor kan zoo licht begripsverwarring ontstaan. Wan neer men in ons leger gewoonlijk over verpleging spreekt, dan bedoelt men er als regel mede de levensmiddelen-verpleging: deze beteekenis heeft in den „volksmond" burgerrecht verkregen. Wat is er tegen, om in den vervolge onderscheid te maken tusschen verpleging en voorziening Het eerste woord zou dan de gewone beteekenis kunnen behouden, terwijl het laatste dan meer specifiek zou kunnen uitdrukken, de voorziening van het leger met alle benoodigdheden, wat des legers is. De Duitscher maakt wel degelijk verschil tusschen „Verptle- gung" en „Versorgung." Met „Verpflegung" drukt iedere D. onvoorwaardelijk de levensmiddelenverpleging uit, me „Versor gung" bedoelt hij de voorziening in het algemeen: ook wel door Nachschub." De Fr. reglementen kennen het onderscheid tusschen „ravitail- lement" (voorziening) en „approvisionnement" (levensmiddelen verpleging). Het stelsel van verpleging, door de Comm. voorgestaan, zoo lezen wij op blz. 282, steunt op het beginsel: „aanvoer van achteren". Aangezien hier het oog gevestigd is op den dienst der voorzieningen in oorlogstijd en aangezien de Int. verpleging niet uitsluitend behoeft te berusten op dien aan voer van achteren, is voor ons de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de uitwerking dier voorstellen de Int. verpleging niet trekt binnen de grenzen van „uitsluitend aanvoer van achteren", het begin sel, dat wij voor Java als geboden beschouwen. Vandaar, dat wij deze materie aan eene bespreking hebben onderworpen. Welk beginsel huldigt ons verplegingsvoorschrift

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 23