De dienst der iegerverpleging kan in zijne regelingen gerust eenvoudig en beknopt zijn, omdat de Intendant toch als regel moet arbeiden onder den druk van voor hem onberekenbare om standigheden. De intendant moet te velde gaan, gewapend met de kennis van land- en volk, van de grondregelen der tactiek en strategie, met de vakkennis der voorschriften, zijn gebied en de aangrenzende terreinen betreffende, met de organisatorische regelen van zijn dienst en met gezond verstand en doelbewustheid. Die dienst laat niet toe, dat veel wordt geregeld, wil men niet een analoog geval scheppen, als dat van den Hertog van Medina Sidonia. Deze landrot-vlootvoogd kreeg immers, toen hij met de Onoverwinnelijke Vloot uitzeilde een instructie mede, die in schier alle gevallen moest voorzien en ging ten slotte onder door storm: de onberekenbare factor! Nu wij aan het einde van onze beschouwingen zijn beland, willen wij het geheel aan een terugblik onderwerpen. Het is zeer waarschijnlijk, dat onder onze belangstellende lezers eenigen worden aangetroffen, die niet kunnen medegaan met onze gedachten-ontwikkeling, voor wat betreft de keuze van ons ver- pleegstelsel. Dit zou niets bijzonders zijn. Maar dan vragen wij ons af, is het wel gerechtvaardigd om een systeem te verwerpen i. c. het magazijnsysteem, waarvan op de koloniale oorlogstooneelen gebleken is, dat het moest worden toegepast, omdat een ander stelsel niet kon worden aangewend? Of is het voorzichtiger om bij de organisatie van den verplegings dienst te steunen op den regel, die ook den troepenaanvoerder voor de uitwerking van zijne plannen tot leidraad dient, dat men zich de zaak zoo ongunstig mogelijk voorstelt? Hij mag de ongun stige factoren niet weg idealiseeren. Houdt hij hiermede rekening, dan is hij op zeer veel voorbereid: daarna mogen gezond verstand, durf en voortvarendheid de ver dere leidende factoren zijn. Juist daarom wenschen wij het magazijnsysteem; niet het starre akelige stroeve voor die tijden ingenieus bedachte stelsel van Frederik de Groote, doch een soepele organisatie, die het voortschrijden der troepen steeds kan volgen. Wij zien de toestanden van een geïsoleerd Java zeer donker in, organisatorische talenten moeten die toestan den zoo veel mogelijk conipenseeren. En bij ons is zulk een systeem betrekkelijk eenvoudig te orga- niseeren, waar onze operatielijnen vrijwel altijd relatief kort zullen zijn bij eene gelukkige keuze van de basis. Hoe zeer wij dan ook b. v. het Duitsche, zoowel als het Fr. stelsel als de beste opvatting beschouwen, wij komen hier op Java onder zoo geheel andere omstandigheden te verkeeren, dat wij ons hebben aan te passen aan die omstandigheden. Willen wij, om te copieëeren, het theoretisch fraaiste beginsel hier huldigen en 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 26