Het frontaal inf. vuur. Volgens het toen (1914) nog geldende beginsel zocht de Fr. Inf. in de verdediging haar afstoo- tende kracht in geweervuur. De weinige mitrs speelden als frontale vuurkracht een nog ondergeschikten rol. Om dit geweervuur de noodige dichtheid te verzekeren was het noodzakelijk vele schut ters naast elkaar (linie) te kunnen plaatsen; om die dichtheid te behouden was o. m. noodig de schutters te beschermen (loopgrave n). De eerste ervaring der Fr. in den loopgravenstrijd bestond in de grondige vernieling der loopgravenlinie door de D. art., zoo dat moest worden omgezien naar een andere verd. wijze. Men vormde daarop vuurliniën achter elkaar, welke opvolgend verdedigd moesten worden, terwijl de inmiddels groote toename van autom. wapens toestond deze in de loopgraven-linies te plaatsen. Hierdoor kon het aantal geweerschutters naar verhou ding worden verminderd, zonder de dichtheid van het inf.-vuur te schaden. Doch ook dit middel faalde. De luchtfotografie wees den vijand de juiste plaats der vuurliniën aan en zijn art. vernielde ze in bom bardementen van ongekende hevigheid. Het effect der talrijke mitrs, waarvan men zich aan Fr. zijde veel had voorgesteld, was gering geweest! Op logische gronden plaatste men daarom de mitrs niet langer 1 n de loopgraven, doch in het terrein tusschen de loopgra- ven-liniën. Zoo ontstond het gecombineerde systeem van loopgraven-liniën op afstanden achter elkaar en tusschen die liniën talrijke mitrail leurs. Het aanvankelijk succes der D. op enkele gedeelten van het W.- front in 1918, dwong de Fr. de verd. te organiseeren in nieuwe stellingen en de vraag wierp zich toen op of de inf. zou terugvallen tot het oude lineaire stelsel. Maar dit gebeurde niet. Het vertrouwen der Fr. inf. in hare mitrs bleek rotsvast en zij had uit ervaring de diepte-opstelling leeren waardeeren. De loopgraven werden op prijs gesteld om daarin te verblijven, zoolang geen ernstig gevaar dreigde en vorm den als 't ware woonhuis, wachthuis en wandelgangen, maar als er gevochten moest worden geschiedde dit in het terrein buiten de loopgraven en spraken de mitrs een hartig woordje mede. Alzoo had de inf., ook in den bewegingsoorlog, zich onafhankelijk gemaakt van loopgraven en zag het lineare Meermalen zal in dit opstel de loopgravenstrijd worden genoemd, doch slechts om den onmiskenbaren invloed aan te toonen, dien hij ook op de verded. in den bewegingsoorlog heeft uitgeoefend. Men denke b. v. aan invoering of uitbreiding van strijdmiddelen gedurende den 1. g. str., welker bruikbaarheid ook in den bew. oorlog is gebleken of wordt verondersteld (zware art., autom. wapens, tanks, inf.-kanon, inf.-mortier, vlammenwerpers, hand- en gew. granaten, rook). 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 2