heid en moed. Het slagen van een dergelijken patr.-rit hangt voor een belangrijk deel af van de persoonlijkheid van den Camdt. Voor déze patrouilles dus een officier tot comdt. Voor een terrein- of wegverkenning, meest buiten onmiddellijk bereik van den vijand, binnen het bereik van den eigen troep, over kortere afstanden, een verkenning die bovendien nog dikwijls door By- of Afd.-Comdtn wordt gecontroleerd, volsta men met het Co daarvan aan een onder off. op te dragen. In het voorschrift leest men verder: dat op oordeelkundige wijze patrs moeten worden uitgezonden; dat het doel van de verkenning in de eerste periode hoofdzakelijk is snelle verkenning van 's vijands toestand enz.; dat het voor het afgeven van werkzaam vuur zeer noodig is 's vijands opstelling en minstens de plaats zijner waar nemingsposten te ontdekken o. m. door het uitzenden van patrs; dat de art. comdt tijdens het gevecht patrs uitzendt tot verkenning van den toestand van den vijand en van het terrein enz. Weliswaar alle waarheden als koeien, maar n. m. m. raakt het alweer de kern niet. De punten, waar het n. m. m. op aankomt zijn: le. Stadium. A.-Comdt die de draden in handen houdt, moet gegevens omtrent den v ij and krijgen. Berichten moeten vér gehaald, vroegtijdig binnenkomen, dus: le kl. bereden patrs, vroeg uit, om vleugels (niet tegen vijand front), onder Co van offn. Berichten aan A. C. Algemeene terrei nverkenning, ofschoon belangrijk, eerst in de 2e plaats, ook omdat de patr. veel korter afstanden hebben af te leggen. Naar omstandigheden off. of ond.-off. patr. Berichten aan A. C. 2e. Stadium. Nadere weg- en stellingverkenning afgezonden door Afd.-Comdt (c. q. By Comdt). Patr. van 2e orde. 3e. Stadium. Tijdens het gevecht. Doelverk. in front vijand. Onber.-patr., korten afstand. Afgezonden door Afd.-Comdtn (c. q. By Comdtn) c. q. tevens waarn.-patr. 4. Stadium. Tegen de beslissing. Patr. door A. C. (Afd.-Comdtn en B.-Comdtn) naarmate patrs nog (weer) beschikbaar zijn. Zoowel doel- als terreinverkenning (stellingverwisseling). Naar deze grondbeginselen is een snel- en juist werkende verkenningsdienst te organiseeren. In het voorschrift, waarin de werkwijze van dezen dienst wordt vastgelegd, behoeven dan geen bepalingen te worden opgenomen als in het Jap. reglement luidende: „Vermeden moet worden dat 2 patrs hetzelfde werk doen. Voor patrs, vóór den aanvang van den marsch uitgezonden, kan de art.-Comdt een dekking vragen van troepen van een ander wapen. De patrs voor snelle verkenning van den vijand houden in den aanvang verbinding met de troepen in de nabijheid". Het in stelling komen. Geen aanleiding tot opmer- 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 41