king geven de betreffende: de eerste bevelen van den A. C.; de eischen aan de art. opstellingen en het instelling komen. Vuurleiding; stellingverandering. Het voor schrift wijst op het groote belang van het kiezen van de batty- stelling in de nabijheid van de waarnemingsplaats 1 Eenigszins vreemd klinkt de zinsnede: „Het kan z ij n nut hebben, dat de Art.-Comdt zijn opstelling kiest bij den Alg. Comdt". In het gedeelte handelende over de „Vuurleiding" wordt de aandacht gevestigd op het aanleggen van schijnwerken, schijn- battn en schijnwaarn.-posten door den vijand. Gewaarschuwd wordt tegen het te sterk inkrimpen van het door een batt. te bevuren front, opdat de battn elkaar bij het inschieten niet zullen hinderen. De nadruk wordt gelegd op een zuinig mun.-verbruik. Vuur- concentratie wordt echter een groot voordeel geacht. In het kort wordt nog aangegeven op welke wijze in het alge meen tegen de verschillende wapensoorten wordt gevuurd. Op de urgentie wordt gewezen om met alle t. b. staande midde len de zoo moeilijk te ontdekken 1vijand, art.-opstellingen op te sporen. Zeer terecht wordt opgemerkt, dat wanneer de plaatsen van de battn niet zijn te bepalen, die der waarnemingsposten allicht kunnen worden vastgesteld en onder vuur genomen 1 De wel verkondigde meening, dat de art. maar moet volstaan met alleen de inf. te beschieten, wordt blijkbaar en in. i. terecht door het Jap. voorschrift niet gedeeld. Ten slotte wordt nog omtrent stcllingverandering gezegd: De stellingverandering wordt op bevel of met toestemming van den A. B. uitgevoerd. Slechts in uitzonderingsgevallen mag op last van den Art.-Comdt of andere Comdtn het initiatief daartoe worden genomen. Alsdan moet hiervan onmiddellijk kennis gegeven worden aan den A. B. II. De aanval. Het ontmoetingsgevecht en de aanval op eene stelling wordt vervolgens behandeld. Het hoofdbeginsel is dat de art. de eigen inf. voorwaarts moet helpen. Overmachtig vuur op het hoofdaanvalspunt, samenwer king van inf. met art., de aanval met \uur tot op de kortste af standen (het voorschrift verlangt zelfs dat de inf. onmiddellijk na het laatste projectiel de stelling binnendringt) ondersteunen, zijn beginselen, die ook in ons voorschrift worden aangetroffen. Zooals reeds gezegd, het reglement kent geen stellen van de art. onder het bevel van een inf. comdt. Ook in andere Buitenl. voorschriften wordt het vroeger voorgestane middel tot verkrijging van nauwe samenwerking niet opgenomen. O. i. kunnen terrein en omstandigheden zulks wel degelijk noodig maken. Vetdruk van ons. Red. 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 42