De A. B. (A. C.) moet dus op een gegeven oogenblik hetart.- vuur kunnen concentreeren en moet het uitgesloten zijn, dat hij daarin wordt verhinderd door maatregelen van zijne onder comdtn. Voorbeeld: A. aanvalsrichting inf.-groep; E. en D. steunende battn; B. C. stellingfront; E. batt. werkt in F. G. strookD. batt. werkt in K. H. strook. H. L. strook is door de battn niet te bevuren. Aanval vordert goed, doch de inf. tegenover K. L. strook minder en lijdt zwaardere verliezen, vooral door mitr.-vuur bij L. Gr.- Comdt geeft (ten onrechte) last aan batt. D. om naar M. van stelling te veranderen en mitr. in H L strook onder vuur te nemen. Een bevel van A. C. verlangt dat battn D. en E. het hoofdaan valsfront onder vuur zullen nemen. D kan aan dien last van uit de M. stelling niet voldoen. De hoofdoperatie wordt dus geschaad ter wille van nevenoperatiën. Het bovenstaande schetst de gevolgen van het stellingver- wisselen zonder voorkennis van den A. C., van één batt. Wanneer de G.-Comdtn hiertoe nu het recht hadden, dan zou de aanval spoedig ontaarden in een tactisch geknutsel, waarbij de hoofdzaak verloren gaat. Hiertegen waarschuwt m. i. terecht de studie Merg. Maar afgescheiden hiervan moet een Comdt van een aanvals groep bedenken: le. Ook de art. kan niet aan alle wenschen voldoen 2e. steunt de art. op krachtige wijze, dan moet niet meer worden verlangd; 3e. stellingverandering is gevaarlijk; onderbreekt het vuur van de art. gedurende het verwisselen van stelling en kost tijd 4e. het inzetten van art. tegen een ander frontgedeelte, dan waartegen het in werking was, ontlast dit laatste front; 5e. doelverwisseling maakt als regel op nieuw inschieten noodig; 6e. het steeds wijzigen van krachtsverdeeling werkt belem merend. geeft onzekerheid en doet afbreuk aan de kracht van den aanval Ook o. i. is de zaak eenvoudig. We achten 2 gevallen denkbaar: a. de 2 battn hebben tot opdracht de aanval van de groep te steunen en blijven die opdracht houden tot zij vervuld is, wat regel behoort te zijn. Alsdan moeten t. o. van die 2 battn alle maatregelen mogelijk zijn, noodig of wenschelijk, ter vervulling van de opdracht. Ev. dus reke ning houdende met voor- en nadeelen daaraan verbonden stellingver andering naar M. Wordt de vervulling van de gezamenlijke taak bevorderd door een eenhoofdige bevelvoering (wat bij gezamenlijk werk regel is) dan dient dit tijdelijk verband geschapen te worden Dit heeft onge twijfeld de schadelijke consequentie, dat voorloopig de A. B. (A. C.) de battn afstaat, er dus niet meer over beschikken kan (althans niet zonder eerst weer het verband te verbreken). De vraag rijst, of dit zoo erg is, ais men vast besloten is de battn geen andere taak te geven voordat het onder handen zijnde werk voltooid is, maar tevens 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 44