7e. het slagen van den aanval op een gedeelte van het front breekt als regel den weerstand van het nog intacte stelling gedeelte 8e. in den wereldoorlog werden op het laatst de reserves niet meer ingezet daar, waar de weerstand niet was te breken, maar waar de aanval voortgang had In het door mij bedoelde geval zou de Gr.-Comdt aan den A. B. de beslissing over de stellingverandering of art. versterking kunnen vragen; doch noch het een noch het ander zal door den A. B. worden goedgekeurd, wanneer daarvan verzwakking van de hoofdoperatie het gevolg zou zijn. Een échec van een nevenoperatie wordt zelfs aanvaard terwille van het slagen van de hoofdoperatie. De Comdt van een inf.-groep moet er zich uiteraard in het alge meen van onthouden om bevelen te geven aan onderdeelen en dus ook aan art. die niet onder zijne bevelen zijn gesteld. Wanneer de inf. hare wenschen aan de art. kenbaar maakt, is het de plicht van de art. met al haar ter beschikking staande middelen er naar te streven die wenschen te vervullen. Dit is de beste wijze van onderling samenwerken, doch daar voor is het noodig dat de verbindingen zijn tot stand gebracht en intact blijven. Na deze uitwijding keeren we tot het Jap. voorschrift terug. Alhoewel dit de namen inf.- en contra-battn niet noemt, heeft de indeeling van de art. bij den aanval toch op overeenkomstige wijze plaats. zij erkend, dat als het den A.B. (A. C.) mogelijk is den battn recht streeks zoodanige bevelen te geven, dat zij hunne taak (steun aan de groep) op de meest bevredigende wijze kunnen vervullen, er alsdan geen reden is het tijdelijk verband te scheppen. Verder zij nog opgemerkt, dat voor de bedoelde tijdelijke eenhoofdige bevelvoering na'uurlijk een eisch is, dat de Qroeps-comdt in staat is, dat bevel te voeren i. c. dus een grondige kennis heeft van het ge bruik van art. Geen art. onder Commando van ondeskundigen! b. de 2 battn hebben opdracht den aanval van de groep te steunen, het is echter niet uügesloten, dat vóór dat die taak vervuld is, ze noodge dwongen een andere opdracht zullen moeten krijgen. De battn kunnen nu 1. onder restrictie t. b. van den groepscomdt worden gesteld (Worden voorloopig onder Uwe bevelen gesteld, om vanuit de opstel lingen E. en D. den aanval te steunen); dan wel II rechtstreeks door den A. C. van de noodige bevelen tot steun worden voorzien, echter n. o. nr. alleen in het geval genoemd in het voorlaatste lid van ad a. Geval b zal wegens onvoldoende hoeveelheid art. bij ons veel voorkomen. Red. In de studie Merg (I. M. T. Aug. '21) leest men„Een rechtstreeksche aanval op sterke terreingedeelten van 's vijands front moet als regel vermeden worden. Deze moeten in het zwakste gedeelte, dikwijls na binnendringen elders, worden aangetast". 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 45