Het voorschrift huldigt de in. i. onjuiste opvatting, dat in het gevecht als regel zou kunnen worden onderkend op welke doe len de vijandelijke art. schiet en schrijft in verband daarmede voor, dat in de eerste plaats die battn onder vuur moeten worden genomen, welke het meest hinderlijk voor de inf. zijn. Als regel is het al zeer moeilijk de battn van den verde diger te ontdekken nu nog aan te nemen, dat veelal zou kunnen worden vastgesteld van wélke battn het vuur, dat de inf. ontvangt afkomstig is, is alleen dan juist, wanneer over de moderne middelen van plaatsbepaling wordt beschikt, zooals bijv. in de laatste jaren van den stellingoorlog op het Westfront. De beschouwingen over den aanval geven overigens geen aanleiding tot bespreking. Bij den stormaanval wordt evenals in ons reglement, voorge schreven, dat de art. tot in de voorste linie moet oprukken, desnoods met slechts enkele vuurmonden, waarvoor in Japan ook bij voorkeur de bergbattn worden gebruikt. Het Ontmoetingsgevecht. Bij het ontmoetingsgevecht wordt het zwaartepunt gelegd op een snel en vlot optreden, ten einde den vijand vóór te kunnen zijn een streven, dat algemeen als juist wordt erkend bij een gevecht waarbij beide partijen min of meer onverwacht op elkaar stooten. Zooals reeds gezegd staat in Japan de Comdt van de voor hoede-art. niet onder de bevelen van den Vh. Comdtbij ons wèl, en gelast de Vh. Comdt dan ook het in stelling komen en de eerste vuuropening. Het vermijden van het aangaan van een ernstig gevecht tot voldoende krachten voor de doorvoering van het gevecht be schikbaar zijn wordt in beide reglementen voorgeschreven. In verband met de verkenning door vliegtuigen zijn meerdere schrijvers van meening, dat de ontmoetingsgevechten tot de uit zonderingen zullen gaan hooren. De aanval op een stelling. Dit hoofdstuk is zeer beknopt. Gewezen wordt op den meerderen tijd, welke voor de voorbereiding van den aanval beschikbaar is. Van den Art.-Comdt wordt verlangd, dat hij uitgebreide maatregelen voor de verkenning van de stelling zal nemen, o. a. wordt verwacht, dat hij zich in het bijzonder bij een sterke stelling op de hoogte zal stellen van den aard, de sterkte en de verdeeling van de werken, van de geschutsoorten, het aantal vuurmonden van iedere soort en de opstelling der art. Het is te begrijpen dat op het verkrijgen van deze gegevens wordt prijsgesteld. De resultaten van de verkenning zullen meestal wel er toe noodzaken zich met minder tevreden te stellen. Vetdruk van ons. Red. 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 46