Hiertegen wordt aangevoerd, dat vuuropening door de art. voordat de eigen inf. zich vertoont, tot mun.-verspilling moet leiden, omdat de vijand zich in de loopgraven zal blijven dekken. Afgescheiden van het feit, dat (voor de keuze gesteld) mun.-vei- spilling verkozen wordt boven verspilling van menschenlevens, zoo kan tegen het te berde gebrachte argument nog worden aan gevoerd dat wanneer door het beschieten van leege loopgraven kan worden bereikt, dat de eigen inf. zonder verliezen terrein wint, de beschieting zonder eenige twijfel haar nut heeft gehad. De aanvaller kan zelfs niets beters wenschen, dan dat de vijand van wege de art.-beschieting in zijne dekking zal blijven, totdat de aanvaller in de loopgraven is doorgedrongen. De vijand zal als regel echter wel wijzer zijn Het moment van art. vuuropening der Inf. battn wordt dan ook niet bepaald door het tijdstip waarop de verdediger zich bloot geeft om den aanvaller, die zich vertoont, te beschieten; het wordt bepaald door de noodzakelijkheid den vijand te verhinderen onge stoord vuur af te geven. Het art.-vuur van de aanvalsgroepen moet het inf.-vuur van den verdediger vóór zijn, niet omgekeerd. De aanvallende beweging moet door art.-vuur worden ingeleid. Percin kant zich eveneens tegen de tegenovergestelde opvatting, waar hij zegt: „Au lieu de voir dans le feu l'auxiliaire du mouve ment on semblait faire du mouvement l'auxiliaire du feu". Waar door niemand zal worden ontkend, dat een zeker verband moet bestaan tusschen de verschillende aanvalsgroepen bij den aanval, zoo moet eveneens een zeker verband worden gelegd in de vuuropening van de battn, welke die verschillende aanvallen moeten steunen. Dit wordt verkregen door de vuuropening door den A. B. te doen vaststellen. De voordeelen daardoor verkregen zijn zoo groot, dat de ev. nadeelen in den koop behooren te worden genomen. Daarbij moet niet over het hoofd worden gezien, dat het over laten van het bepalen van het tijdstip van de vuuropening der inf.- battn aan de Groeps-Comdtn der inf., den vijand in staat stelt, die inf.-battn door overmachtig, geconcentreerd art.-vuur achtereen volgens te vernietigen. Vrijwillig doet de aanvaller dan afstand van een machtige troef, die hij in de hand had n. 1. zijn overmacht aan art. Nu zou nog de vraag kunnen worden gesteld: Wanneer geeft ue A. B. het bevel voor de opening van het vuur der inf. battn? Hierop is geen positief antwoord te geven, omdat het bepalen van dat tijdstip ten nauwste samenhangt met de wijze van tiitvoe- (l) In den stellingoorlog zijn op deze wijze meermalen loopgraaflinien genomen en de verdediger in de schuilplaatsen gedood of gevangen genomen. 49

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 49