ring van het gevechtsplan, waarbij het gebied van de kunst van de gevechtsleiding wordt betreden. En voor het beoefenen van deze kunst bestaat geen receptenboek. De A. B. heeft bij het nemen van zijn besluit met verschillende factoren rekening te houden en is ook voor dit geval de gesteldheid van het terrein van zeer veel invioed. Wel kunnen alweer de hoofdbeginselen worden vastgesteld. In het algemeen zullen de inf. battn uiterlijk het vuur moeten openen, wanneer inf.-vuur van beteekenis te verwachten is i). Eenvoud van opzet, doch geen schema. Om dat het juist inzetten van de verschillende aanvalsgroepen en het doen bewaren van het onderling verband bij de gevechtsdoorvoe ring moeilijk is, daarbij met tal van factoren moet worden rekening gehouden en bovendien vele niet voorziene omstandigheden hun invloed zullen doen gelden, is het noodzakelijk de operatiën zoo eenvoudig mogelijk in te leiden. Hoe eenvoudiger de opzet, hoe meer volgens de groote lijnen wordt gewerkt, hoe minder invloed aan detailzaken wordt toegekend, des te meer kans van slagen. De gevechtsleiding is al moeilijk genoeg, zoodat niet door ge kunstelde regelingen en het uitspinnen van nevenzaken, de uitvoe- ring van het gevechtsplan in de waagschaal moet worden gesteld Slechts eenvoudige middelen leiden tot het doel. Geldt het bovenstaande voor de leiding van het gevecht in het algemeen, ook bij het gebiuik van art. moet met deze beginselen worden rekening gehouden. Met nadruk moet er op worden gewezen, dat het hiervoren behandelde betrekking heeft op normale gevallen. Wijken de omstandigheden van de normale af, is bijv. de art. abnormaal zwak in verhouding tot de inf., of heeft de art. slechts over een zeer beperkten mun.-voorraad te beschikken e. d. dan moeten ook bijzondere oplossingen worden gevonden. Is het terrein van dien aard, dat geen algemeen overzicht is te verkrijgen, zoodat voor de art. geen waarnemingspunten, die inblik in het terrein van aanval geven, aanwezig zijn en hebben de battn tengevolge van de terreingesteldheid een beperkte werkingsfeer, waardoor de voordeelen van eenhoofdige leiding niet kunnen wor den uitgebuit, dan blijft er niets anders over dan de verschillende aanvalsgroepen van art. te voorzien en deze onder de bevelen van de Gr.-Comdtn te stellen. Einstig moet er evenwel tegen worden gewaarschuwd om tenge volge van bijzondere omstandigheden, de art. verkeerd &te gebruiken. Dit geschiedt, wanneer bijv. onze bereden art., wegens Hier is dus buiten beschouwing gelaten het geval, dat het noodig is, alvorens tot den aanval wordt overgegaan, de stelling en hindernissen onder een krachtig vuur te leggen, zooals b. v. in den stellingoorlog 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 50