59 en „Op den voorgrond zij gesteld, dat het georganiseerd overleg niet mag leiden tot verzwakking van tucht en dus nimmer den vorm zal mogen aannemen van medezeggingsschap." Van den overigen inhoud vermelden we tenslotte: Hygiëne te Velde; Interrupties op VerplegingsgebiedBeroepskeuze; Verslag Alg, Vergade ring N. 1.0. V. in Ned. (in welk verg. de Mil. onderwijsquaestie ter sprake kwam, waarbij de Majoors de Wit en Kosman lerecht op kwamen voor een opleidingstijd voor de Adm. gelijk aan dien der Wapens); de Nivelleering en deoffn; Leeringen wekken, voorbeelden trekken Uit Pers en PeriodiekInformatiekantoor in Ned. D. B. 11. DEN.I. VERLOFSOFFICIER No. 2; Behalve de gewone rubrieken bevat deze aflevering o.a. een verslag van de audiëntie van liet Bestuur bij den Legercomdt. over de voorwaarden van overgang en verder het rekest terzake aan de Koningin, vergezeld van een memorie van toelichting en een overzicht van de ranglijst van de lui tenants der Inf., na inschuiving van alle gedetacheerde reserve-offn. Uit het verslag van de audiëntie nemen we het volgende over: „Het woord hinderlijk'' moet gelezen worden, uitsluitend betrekking te hebben op de mil. ontwikkeling. Wij ontvingen echter vergunning een nieuwe omschrijving voor te stellen. Deze werd inmiddels reeds ingediend en luidt als volgt: „De adspirant moet wat betreft beschaving en algemeene ontwikkeling gunstig zijn beoordeeld, wat in het bijzonder zijn mil. ontwikkeling betreft in die mate, dat hij daarin niet hinderlijk ten achter staat bij beroepsoffn" „De gelegenheid tot overgang op de voorgestelde wijze is niet bedoeld een maatregel voor een keer te zijn, maar zal voorshands open blijven. Echter alleen voor wie zich niet binnen den nader te bepalen termijn kon den opgeven, omdat zij öf niet in Indië, öf nog niet in mil. dienst waren. In hoofdzaak dus voor jonge res.-offn. Deze kunnen tot den cursus toe gelaten worden, ook al zijn zij nog geen twee jaar off." „Onbepaalde verlenging van den det.-termijn heeft alleen plaats voor wie tot overgang bereid zijn. 'Zoolang de voorwaarden niet bekend zijn, zal echter voor een ieder, die niet te kennen geeft den mil. dienst te willen verlaten, zoodra zijn det.- termijn om is, de det.-termijn onbepaald verlengd worden, teneinde hem gelegenheid te geven eerst te besluiten na het bekend worden der voor waarden." „Verlenging van den det.-termijn voor wie niet tot overgang genegen is moet persoonlijk verzocht en zal in ieder geval afzonderlijk beoordeeld worden. Bij een dergelijke verlenging zal steeds een verbintenis voor twee jaar geëischt worden, daar het legerbestuur de volle beschikking over de betrokkenen moet hebben." Het rekest houdt, in hoofdzaak, in het verzoek om de clausule „met verlies van ouderdom in den bekleeden rang van 2 jaar" te wijzigen in „met een verlies van 2 jaar, gerekend van den datum van de oorspronkelijke benoeming tot 2e luit." Vermeend wordt door verzoekers, dat deze wijziging „van grooten en gunstigen invloed zal wezen op de aanmelding van tot overgang genegen gedetacheerde reserve-officieren, terwijl bovendien naar hun meening be nadeeling der beroeps-officieren ook dan buitengesloten geacht mag worden." Uit de memorie van toelichting zij het volgende gelicht:

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 59