64 besproken. Schr. geeft als voordeel van het opvouwbare rijwiel aan, dat 1 man over een goeden weg 5 fietsen aan de hand kan vervoeren. Hij wijst er op dat de oorlog de wenschelijkheid van een eenheidsmodel heeft bewezen. „Dies könnte nur ein niedriges, leichtes Klapprad mit zweck- masziger Umhaigervorrichtung sein;" het laatste is volgens Schr. één der voornaamste te stellen eischen. „Kriegslehren für das deutsche Kriegsbrückengerat" vermeldt, dat de heele pontons beter hebben voldaan dan de gedeeldein de toekomst zal rekening gehouden moeten worden met zwaardere lasten door het gebruik van de verschillende motorvoertuigen. Gelet op den eisch van bewegelijk heid der pontontreinen door het terrein en van een zoo gering mogelijke trefkans van de enkele ponton, wordt de bestaande ponton uit één stuk het geschikst geacht. Bij bruggeslag heeft deze ponton te weinig draag vermogen, grootere pontons of gekoppelde zijn dan noodig; om een langer worden en het verlies van bewegelijkheid van den pontontrein te voor komen zal het noodig zijn ook dezen trein te motoriseeren en wel door „Selbstfahrer mit Raupen". Technik und Wehrmacht 9/10 Heft. „Die Berücksichtigung der besonderen und Witterungseinfüsse „vindt in deze afl. haar slot. „Einiges iiber Schanzzeugfragen" vermeldt dat reeds in het begin van den Oorlog, dus nog in den bew. oorlog, bleek dat aantal en soort van het pioniergereedschap onvoldoende waren. Een comm. ingesteld tot bestudeering van het vraagstuk stelde voor 70 der manschappen te voorzien van schoppen, 14 v^n houweelen, 6 van bijlen en 10 van kleine inf. draadscharen, terwijl alle onderoff- zouden worden voorzien van de „Pionnier-klauenbeii", meetband en „Roll-und Gliedersage". Gewezen wordt op „Theorie der Splitterwirkung von Granaten, Wurfminen und ahnlichen Sprengkörpern" en op „Der Gasschutz der Tiere enz.", welk laatste artikel aangeeft welk gas voor de paarden het gevaarlijkst is en een volledige beschrijving geeft van het door de D. toegepaste masker (wordt vervolgd). Verder treffen we aan „Fortschritte im Karten- wesen" en „Verinessungsarbeiten für einen mazedonischen Flakzug", bevattende de wijze waarop het terrein om de. standplaats van dit geschut werd opgemeten, welke meting noodzakelijk is om spoedig een werkzaam vuur op vliegtuigen te kunnen openen. Allgem. Schw. Mil. Zeitung 29 Oct. De aandacht moge worden gevestigd op „Abrüsting", een artikel waarin de redactie zeer nuchtere en daarom lezenswaardige opmerkingen ten beste geeft t. a. v. den Volkeren bond. Er wordt op gewezen, dat zelfs „unzweifelhaft staats-und ordnungs- freundliche Volksvertreter mit den Hinweis auf den Völkerbund und die bevorstehende Weltabrüstung diese Krediete (d. w z. voor het leger) als nicht mehr zeitgemasz bekampft haben. Wer aber zu unterscheiden imstande ist zwischen dem was heute tatsachlich ist, und was er von der Zukunft erhoft oder für moglich halt, der darf sich doch nicht in guten Treuen der Erkenntnis verschlieszen, dasz die Kriegsgefahr für die Schweiz heute ge- genüber der Zeit vor dem Weltkriege absolut nicht geringer geworden ist". Dan zegt de redactie verder „steht ur.sere heutige Rüstung jedenfalls weit unter dem, was die Groszmachte unter dem Mindestmasz verstehen, welches sie auch unter Völker- bunde, wie er sein soil, noch brauchen werde". Het is alsof het artikel voor N. 1. is geschreven. „Wahrheiten aus der deutschen Front" bespreekt het boek „Marnedrama des 15 Juli '18" door Kurt Hesse. Hieruit moge worden aangehaald: „Ein guter Führer musz mit der Truppe leben; auch war es dem niederen Führer ein Bedürfnis sich einmal selbst aussprechen zu können, weil er wuszte dasz seine Berichte den höchsten Vorgesetzten doch selten genug erreichten". De jonge off. hebben goed voldaanhelaas werd het aantal te gering en „es kam mit der Zeit viel junges Blut herein, dem niemand beigebracht hatte, welche Pf lichten der

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 64