Zij, die op verplegingsgebied wat meer hebben gelezen, weten in hoofdzaak, welke systemen in den loop der ontwikkeling van het krijgswezen werden bedacht. Tot de hoofdpunten dier stelsels wordt gerekend het magazijnssysteem van Frederik de Groote (met uitzondering van zijn geforceerden marsch van Rossbach naar Leuthen, waarbij hij, der alte Fritz, een ruim gebruik maakte van marschkwartieren met verpleging door gemeenten of van kwartierverpleging). Daarna kwam het plunderingssysteem der Fr. revolutie, gevolgd door de klassieke woorden van Bonaparte, toen hij zijn veldtocht van 1796 aanving en waarin hij beloofde: „Soldats, vous êtes mal nourris et presque nus; le gouvernement vous doit beaucoup, mais ne peut rien pour vous; votre patience, votre courage vous honorent, mais ne vous procurent ni avantage ni gloire. J e vais vous conduire dans les plus fertiles plai- nes du monde, vous y trouverez honneurs, gloire et richesse s." Bonaparte begon van af toen meer systeem te brengen in het verplegingswezen en creëerde het requisitie systeem. Met deze nieuwigheid ten oorlog trekkende vond hij zijne tegenstanders nog gekluisterd aan het starre magazijnsstelsel en won daardoor aan vrijheid van beweging, met gevolg de bekende stategische en taktische successen. Maar toen in 1812 Napoleon la grande armée wilde voeren door het dun bevolkte, van alle hulpmiddelen verstoken arme gebied van het Russische rijk, begreep hij, dat een requisitie systeem hier geen toepassing kon vinden en keerde hij terug naar het magazijnsstelsel, helaas echter het starre gedeelte en zijn leger ging te gronde. Hoe is het heden ten dage gesteld met de opvattingen over den verplegingsdienst te velde? Von Francois noemt voor den verplegingsdienst als grondbeginsel: „Man entnehme dem Lamde, so lange es geht, die Verpflegung, und sorge dafür dasz die Verpflegungskolonnen zur Stelle sind, wenn die Landesmittel versagen." Dit voor wat betreft de Duitsche opvatting. Thans wil ik de Fransche zienswijze mededeelen. Uit Nony putten wij: „Les divers organes d'alimentation dont dispose une armée ne sont pas affectées séparement aux deux modes dont on a reconnu la coexistence nécessaire: exploitation du pays et ravitailiement par l'arrière; ils fonctionnent indifféremment pour l'usage de ces deux procédés." De leidende gedachte, neergelegd in deze beide opvattingen is als algemeen beginsel de eenige juiste. Thans moet meer speciaal worden nagegaan, of deze grondslag in zijn algemeenheid ook kan worden toegepast voor een speciaal geval, i. c. wij moeten ook definitief vaststellen, welk standpunt wij ter zake moeten innemen. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 19