1. hyg. oefn. Ia. dagelijksch leven. gymnastiek. b. beroepsarbeid. 3. sportieve oefn. 2de les (theoretisch). In de vorige les hebben we gehoord, dat de Zweedsche gymnastiek bestaat uit hygiënische oefeningen met eenige practische oefeningen. De grondslagen waarop de Zweedsche" berust, zijn de na volgende de oefeningen moeten lste. een gunstigen invloed hebben op hart en longen (bloeds omloop en ademhaling). Als hart en longen (motor van het lichaam) niet naar behooren hu« dienst doen, dan kan het lichaam ook niet aan de gestelde eischen voldoen. 2de. bewegelijkheid van de borstkas bevorderen, dus verbete ring van het ademhalingsapparaathoe gemakkelijker we de borstkas op en neer kunnen bewegen, hoe dieper we kunnen inademen en hoe meer we kunnen uitademen. Onze longen komen dus over grooter oppervlakte, tot in de fijnste vertakkingen, met versche lucht in aanraking, worden gedwongen tot werken, wat ten goede komt aan de goede ontwikkeling der longen. 3de. zorgen voor krachtige ontwikkeling der rugspieren. Goede oefening van de rugspieren, waarbij vooral de spieren, die de schouderbladen, vastzetten geoefend worden, zorgen voor een goede lichaamshouding (schouders terug). In onze dagelijksche bezigheden zijn de schouders bijna voortdurend naar voren (bij het schrijven, bij het aanpakken van voorwerpen), deze houding belemmert een goeden stand van de borstkas, dus weer een be hoorlijk ademhalen. 4de. bijdragen tot versterking der buikspieren. Goed ontwik kelde buikspieren bevorderen de goede ligging van de ingewan den, hetgeen ten goede komt aan de spijsvertering en dus weer de algemeene gezondheidstoestand bevoordeelt. Om de voldoen aan bovengenoemde grondslagen heeft iedere gymnastiekles een bepaalde indeeling en een bepaal de volgorde der oefeningen. Nooit mag hiervan worden afgeweken. Het lesprogramma is een geraamte, waarin de instructeur zijn zorgvuldig gekozen oefeningen plaatst. De indeeling van een les is als volgtA. Inleidende- El. Kern- en C. Eindoefeningen. leder uwer heeft wel gevoetbald of zien voetballen, atlethiek- wedstrijden meegemaakt of bijgewoond, aan schermassauts deel genomen. Welnu, wat zien we gebeuren door voetballers, die straks een match zullen spelen, een sportsman, die op 't punt staat om zich met een ander te meten (springen, hardloopen of werpen), een schermer, die direct op den looper geroepen zal worden De voetballers schoppen even een balletje voor het 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 12