*h). Doorbraak of vervolging. 4). Beide gevallen hebben dus de volgende phasen gemeen: verkenning, art. voorbereiding, aanval, storm, vervolging. De ontplooiïng, opmarsch en nadering tot de eerste vuurstelling zijn speciaal aan den BO eigen. De ontwikkeling en nadering tot stormafstand in den BO en de opstelling der troepen in den SO zijn als analoge phasen te beschouwen. Het voornaamste verschil is gelegen in de omstandigheid, dat de aanvaller in den BO zich door vuur een weg moet banen tot stormafstand, terwijl in den SO de aanvaller begint op stormafstand van en in nauw contact met den vijand, onder dekking van de duisternis en van zich voorwaarts bevindende afdeelingen. 3. De verkenning. 1). De aan het gevecht voorafgaande verkenning heeft grooten invloed op de besluiten en het plan van den Comdt. Er kan niet te veel aandacht aan gewijd worden. Iedere comdt moet persoonlijk de regeling van de verkenning nagaan. 2). De einddoelen der verkenning zijn drieërlei. a). Opstelling, sterkte, samenstelling, beweging van 's vijands hoofdmacht. b). Bepaling van 's vijands waarschijnlijke voornemens, wijze, waarop hij over zijn krachten beschikt (reserves). c). Gedetailleerde bepaling van 's vijands maatregelen en den aard van het terrein. 3). Naar het verkrijgen van de noodige gegevens streven (be halve de inlichtingendienst): de vliegdienst, de cav. en de inf. Voor het verkrijgen van de beste resultaten is ook hier een wel overdacht plan van samenwerking noodzakelijk. In den SO wor den deze gegevens verkregen door dagelijksche waarneming. 4) De gegevens sub 2a beïnvloeden het besluit om aan te vallen, te verdedigen, of het gevecht te ontwijken. Terwijl de luchtvaartdienst door onregelmatige vluchten wegen, défilé's en vooral uitgangen van bedekte terreindeelen verkent, werkt de hoofdmacht van de cav. zijwaarts-vooruit als scherm voor de eigen troepen en als reservoir voor patrouilles (offs-patrs). 5). De verkenning sub b verschaft gegevens voor het plan van aanval. Van belang zijn de uitbreiding en diepte van 's vijands opstelling en gegevens omtrent sterkte en groepeering. In den regel verkent de cav. de breedte en de vliegdienst de diepte van de opstelling. 6). Gegevens sub c zijn van belang voor de uitwerking van het aanvalsplan. In den BO kunnen weinig details verwacht worden. Gebrek aan tijd of een gunstige tijdelijke gelegenheid zullen aanleiding zijn (noodzaak zijn) om op te treden zonder gedetailleerde gege vens. Wachten op nadere berichten mag nooit een reden zijn om een gunstige gelegenheid onbenut te laten voorbij gaan. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 19