ad. p. 130. Hoofddekkingen van spoorrails zijn uit den booze, daar een voltreffer door zoo'n rail 6 tot 12 man buiten gevecht kan stellen, (letterlijk onthoofden). ad. p. 132. Elke schuilplaatsconstructie onder de borstwering is in dea bew. oorlog verkeerd (fig. 106 en 107), omdat: 1. de totstandkoming van de gevechtsdekking er door vertraagd wordt; 2. de borstwering er door verzwakt wordt, en 3. de uitvoering dikwijls technische moeilijkheden oplevert. Daarom make men de schuilplaatsen voor de tir. linie uit sluitend op eenigen afstand achter de gev. dekk. en daarmee door smalle gemeenschappen verbonden. Die schuilplaatsen zijn altijd eenvoudig en solide. Wel vereischen ze meer arbeid, maar ze vertragen het tot stand komen van de gev. dekk. niet. ad p. 133 eerste lid. Dit is mij niet duidelijk, slaat het gestelde op schuilplaatsen, of op overdekte loopgraven Het laatste lid slaat wel op overd. loopgraven. Een ernstige waarschuwing tegen de toepassing van die muizenvallen, is hier wel op zijn plaats. M. i. is de toepassing alleen geoorloofd, als gee n art. vuur te verwachten is, of de overdekking bestand is tegen het te verwachten vuur. Van een toepassing in bosschen of kampongs heb ik nooit gehoord. Fig. 110 demonstreert duidelijk, hoe onaangenaam het in zulk een dekking zal zijn. De beschikbare hoogte om te loopen is slechts 1,40 M. Wie zich opricht stoot zijn hoofd. Licht is er bijna niet. Denk nu nog aan de ravage, veroorzaakt door een enkelen voltreffer, dan zal men de bezetting slechts kunnen beklagen. is overdekking absoluut noodzakelijk, dan verdienen galerijen, welke aan de achterzijde open zijn, de voorkeur, omdat daar in elk geval licht in is en de bezetting er uit kan. ad. p. 141. Het lijkt mij verkeerd, voor te schrijven dat ge meenschappen smal of breed moeten zijn. M. i. zijn smalle alleen toelaatbaar, als het verkeer in de puntjes geregeld is en blijft. Maar o wee, als bij nacht een gewondentransport en de reserves elkaar ontmoeten in een gemeenschap van 0.40 M. breedte. Is er dus tijd beschikbaar, maak ze dan breed en diep, is er geen tijd, maak ze dan smal, dat is beter dan niets. Scherfvrij overdekte gemeenschappen moeten een heel hooge uitzondering blijven. ad. p. 142. Een beschouwing over de lengte der takken, bij een zigzagtracé is hier op zijn plaats, in verband met den worp afstand van handgranaten. Fig. 117 geeft een constructie, welke geen enkel niet-technisch wapen kan uitvoeren. Fig. 118 is niet gelukkig uitgevoerd, grond blijft onder een dergelijke helling niet op een houten vloer liggen en de draag- balken moeten aan de onderzijde tegen een zwaren grondbalk en niet tegen een dun piketje steunen, ad. p. 145. Het is noodzakelijk hier duidelijk de logische 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 31