volgorde der te verrichten werkzaamheden aan te geven, afhan kelijk van den beschikbaren tijd. ad. p. 147 5. Dit is „letterlijk" gelezen niet juist. Duide lijker ware het te zeggen, dat de aantallen gravers voor binnen- en buitengracht zich ongeveer zullen moeten ver houden, als de inhouden der uitgravingen. ad. p. 156. Ik ken de afmetingen van onze mitrs niet, en kan dus niet aangeven, hoe een mitr. stand moet zijn, maar de opstn geteekend in fig. 121 en 121A zijn zoo gekunsteld en ingewikkeld, dat ik er weinig vertrouwen in heb er ooit een te velde te zullen zien. Zal er één Off. of O. Off. van de Mitr. Ciën zijn, die zooiets uit zijn hoofd kan laten maken? Eenvoud moet bij alle constructies voorzitten. Hetzelfde geldt van fig. 123. ad. blz. 106 bovenaan. Hoe bekleedt men een cirkelvormige grondophooging van 1,25 M. straal met planken? ad. fig. 129. Hoe wordt deze hindernis bestreken, waardoor volgens p.86 uitsluitend de waarde van een hindernis bepaald wordt? ad. p. 173. De in fig. 130 geteekende ijzerdraadversp. is heel mooi, maar de tijd om haar te maken, zal altijd ontbreken. Dit was zelfs op het W.-front het geval, waar dan ook uitsluitend versp. werden toegepast, welke vlug gemaakt konden worden, ook al waren die minder moeilijk te overschrijden of op te ruimen. Dat Art.-vuur belangrijke uitwerking op ijzerdraadverspn heeft is ten eenenmale onjuist; op het W.-front beperkte men zich tot het schieten van sleuven in de verspn. ad. p. 174. De naam „draadrol" in plaats van Friesche ruiter is onjuist. De opvouwbare draadverspn die gemakkelijk achter het front gemaakt en opgevoerd en daarom veelvuldig toegepast zullen worden, zijn niet genoemd. ad. p. 178 en 183. Wolfskuilen onder ijzerdraadversp. maken het den vijand gemakkelijk, onder de hindernis te kruipen en deze rustig met snijtangen op te ruimen. Van het overbruggen van verspn met behulp van staanders, moet men zich niet te veel voorstellen. Dit is, voor zoover mij bekend, nooit toegepast, wel het gebruik van matrassen e. d. (kree's). ad. Tact. steunpunten. Zooals ik hierboven reeds aangaf, moet normaal absoluut volstaan worden met het versterken van kam pongs, hoogten enz., het tusschenterrein blijft beschikbaar voor den tegenaanval. Daarmee vervalt dan de beschouwing over tact. steunpn tegenover de rest van de stelling. ad. p. 189. Een enkel woord over stellingen op de van den vijand afgekeerde helling, zal hier op zijn plaats zijn. ad. p. 190. Bij het maken van een borstwering in een boom, mag men wel bedenken, dat een kubieke M. zand 1500 K.G. weegt. 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 32