De hooikist is verdeeld in zes vakken, elk met hermetische sluiting, waarin de ketels geplaatst worden, zoodra ze aan de kook gebracht zijn en die niet meer geopend worden vóór het etenhalen. t Men werkt met alle spijzen, die gekookt moeten worden, steeds een dag vooruit. Terwijl het te koken eten voor den volgenden dag bereid wordt, wordt er gebraden en gebakken voor de maal tijden op dien dag zelf. Zoodra een ketel aan de kook is, normaal na 25 minuten, wordt hij van het vuur genomen, onmiddellijk door een anderen vervangen en tot den volgenden dag in de hooikist gesloten. Behalve de te bereiden spijzen wordt nog een ketel water aan de kook gemaakt voor het afwasschen van het keukengerei, die in de hooikist gedaan, naar behoefte eruit gehaald wordt, benevens een ketel water voor de koffie. Is deze laatste aan de kook, dan wordt de gemalen koffie, in een linnen zakje, daarin gedaan en de hooikist Het hiervoor bestemde vak en het aan den koffieketel bevestigde kraantje zijn echter zoodanig ingericht, dat de kraan buiten uitsteekt, zoodat elk gewild moment de koffie eruit geschonken kan worden. Bij de geschetste werkwijze wordt het fornuis slechts 2'/2 uur Per da§ gestookt. De volledige installatie wordt geleverd door M. Brousse, 1 rue du Puits-Caillot Lyon. Ook bij de keukenwagens vond de hooikist toepassing door de invoering van de cuisine roulante sans foyer, in tegenstelling met de ouderwetsche avec foyer. Ze bevat 8 ketels (2 per sectie, waarvan I het morgenmaal, I het avondmaal inhoudend). Vóór den afmarsch worden de ketels aan de kook gebracht en^ in de bestemde vakken gesloten. Bij proeven bleek de soep er 20 uur warm in te blijven, zonder zuur te worden. Behalve arbeids- en brandstof-, dus geld-, besparing, heeft deze keukenwagen het tactisch niet te onderschatten voordeel van rookvrijheid, dus mindere zichtbaarheid. Bij de invoering had men aanvankelijk veel last van tegen werking bij de cuistots, conservatief als d e heeren ook in Frankrijk zijn. Nadat in de practijk bleek, dat de hooikist niet alleen een groote brandstof-, maar ook een arbeidsbesparing meebracht en o. a. het vroege opstaan onnoodig werd, is het baantje van kok er aantrekkelijker door geworden. Hier in Indië is bij het huishoudelijk gebruik van de hooikist gebleken, dat rijst, aardappelen, groenten en ook sajoers, mits zonder santen, zonder moeite in de hooikist bereid kunnen worden. Voor zoover bekend nam de kapitein P. van Hulstijn in 1918 proeven met een hooikist bij een compagnie van het 16 Bataljon, welke na een stevigen druk op de conservatieve koks, een goeden uitslag hadden SACRUM Reeds in 1908 werd met succes bij Inf. X de hooikist benut. Red. 34

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 34