Uit het D. Schietvoorschrift. (Entwurf der Schieszvorschrift für Gewehr, Karabiner und leichtes M. G., gültig für alle Waffen, vom 22 Januar 1921). De onderscheiding in schietklassen is hier als volgt 2de klas: 15 oefeningen van 100 300 M.waaronder één snelvuuroefening, één jachtschotoefening en één, waarbij de man een gasmasker draagt. lste klas. 13 oefeningen; verder als boven. Bijzondere klas. 13 oefeningen; verder als boven. Scherpschuttersklas. 10 oefeningen verder als boven. Over het algemeen zijn de schietklassen (indeeling der oefe ningen, doelvoorstelling, geëischte resultaten) veel ingewikkelder dan in het Fr. voorschrift. Of zulks een voordeel is, valt zeer te betwijfelen. „Eenvoud is het kenmerk van het ware". Dezen grondregel vond ik tot dusverre steeds toegepast in Fr. en Eng reglementen en voorschriften, nimmer in D. en Hol la n d s c h e. Toch gaat het D. voorschrift vrijwel (met soms groote om wegen) parallel met het Fr.; blijkende uit het navolgende, vertaald uit het hoofdstuk „Gefechtsmasziges Schieszen". 1. De vuurstrijd met het geweer is beslissend op de korte afstanden. De oefeningen in het gevechtsschieten dus op deze afstanden te houden. 2. Gezamelijk gevechtsschieten wordt verdeeld in: a. Groepschieten 1. schieten door een groep tirailleurs; 2. id., te zamen met lichte mitrs. b. Sectie (Zugs-) schieten 1. schieten door een Zug; 2. id., met zw. mitrs en mijnenwerpers. c. Compagnie-schieten 1. schieten door een comp. 2. id., met zw. mitrs, mijnwerpers en inf.-geschut. d. Schieten door meerdere compn of een Baton tegelijk met mijnwerpers en inf.-geschut. Ook het schieten over eigen troepen enhet schieten door openingen van eigen troepen moet met scherp veelvuldig beoefend worden. A. Individueel gevechtsschieten. Wordt het geheele jaar door gelijktijdig met het schoolschieten beoefend, nadat de vooroefeningen (d. z. de lstet/m. de 5de) der schietklasse doorloopen zijn. Programma's of tabellen zijn voor deze oefeningen niet gegeven. De C. Comdt regelt alles. Door eenige schutters wordt bij sommige oefeningen te zamen geschoten. „In der Darstellung und Verwendung der gefechtsmaszigen Ziele ist dem Kompaniechef grosze Freiheit zu lassen. Es empfiehlt sich, das Schieszgelande den Verhaltnissen des neuzeitigen Kamp- feldes entsprechend durch Anlage von Trichtern, 40

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 40