10. ORGAAN N. I. O. V. No. Noemen we vooreerst een bijdrage v. d. heer Bannink over de reorga nisatie van de Kol. Reserve, welke 3 Aug. 21 tot stand kwam. Naar de meening van S. voldoet deze instelling in een bepaalde behoefte en zegt hij tz.„Als ze dus thans nog niet bestond, diende ze met bekwamen spoed te worden opgericht, zoowel voor de uitzending van militairen als voor de opname van de talrijke verlofgangers beneden den rang van on derluitenant." De instelling vervult o. m. een zeer belangrijke taak als instituut voor de opleiding van aspirant-onderoffn, waarover Schr. aan het slot eenige mededt-elingen en beschouwingen geeft. Het doel Kol. Res. is als volgt omschreven: a. aanneming en uitzending van personen beneden den rang van onderluit., zoowel voor het N. 1. Leger als voor de troepen in W.-lndië; b. vorming van onderoffn voor het N. 1. Leger beneden den rang van onderluit; c. in of boven de sterkte voeren van in Ned. verblijvende offn en miln. beneden dien rang van het N. 1. Leger en van de troepen in W.-lndië, alsmede van de Ned. Landmacht- Volkomen te onderschrijven zijn S.'s opmerkingen over den toeloop. Wil men toeloop, dan moet men wat aanbieden (vooral met de tegenwoor dige anti-militaire gevoelens) en daaronder valt in deze materialistische tijden in de eerste plaats een behoorlijke betaling. „De propaganda zal dan ook niet slagen zonder dat aantrekkelijke voor uitzichten zoowel ten opzichte van de bevordering als van het pensioen inderdaad voorhanden zijn. En nu mag het waar wezen dat debetrekking van onderoff. in de laatste jaren heel wat verbeterd is, die van ongegra- dueerde blijft nog ver beneden het loon van den Ned. werkman, zoodat, al neemt men ook maatregelen, dat de vrijw. zich in zijn diensttijd voor eenigen techn. arbeid kan bekwamen, hetgeen overigens een zeer lofwaar dig streven is, de toeloop wel steeds aanzienlijk beneden den eisch zal blijven, omdat ook in den werkmansstand andere eischen worden gesteld dan vroeger. Kan men aan ongegradueerde Eurti geen behoorlijk loon bieden d. w z. een bedrag van minstens f 150.— 's maands om mee te beginnen, dan zal men er zich mee vertrouwd moeten maken, dat geleidelijk de Eur. fuselier uit de gelederen gaat verdwijnen, ook zonder officiëele formatieverandering en zal dus nog alleen aanvulling met onderoffn over blijven." Een aantrekkelijkheid voor asp. ond. offn is naar S.'s meening de mogelijkheid om gehuwd naar indië te kunnen gaan. Hij /egt tz.„On getwijfeld heeft zulks ook ernstige bezwaren, maar het gaat niet aan om een ond. off. gedurende een zekeren termijn een verplicht celibaat voor te schrijven met de kans, dat de aanvulling dan heelemaal hokt." Wij onderschrijven de eerste 6 woorden ten volle, zouden echter het woord „ernstige" willen vervangen door „absoluut overwegende." Onder de tegenwoordige omstandigheden is het gehuwd uitkomen niet anders dan ten ernstigste af te raden en dat geldt wezenlijk niet alleen voor ond. offn, maar voor hen al zeker. Zoodra er voldoende woningen zullen zijn (a quand ga) verminderen die bezwaren eenigszins, maar er blijven er nog de noodige over. v.A. heeft het over „De Liaison a tout prix" en geeft uit den jongsten oorlog 2 voorbeelden van het ontbreken van „liaison". W. J. de Veer levert een artikeltje over de reorganisatie v h. Mil. Onderwijs en doet aan de hand: een vooropleiding bij de Kol. Reserve. 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 51