Fig. 146 maakt met haar Eur. vloerconstructie in een Ind. V. P. een komischen indruk. Men kan het plaatje gerust weg laten, want niet-technische troepen kunnen zoo iets toch niet maken. ad. p. 194. De beschouwing over schansen, zooals die hier gegeven is, is uit den tijd. Doch uit het voorschrift kan men alles over schansen laten vervallen, want die zal de Inf. wel nooit zelfstandig moeten bouwen. De stormvrijheid van een groepsverst. moet in hoofdzaak gevonden, door een zoodanige groepeering der gevechtsdekkingen, dat zij elkaar onderling kunnen flankeeren; een andere oplossing is er voor den bewegingsoorlog niet. Ten slotte een laatste opmerking. Het V. P. is bestemd voor ALLE WAPENS. Heeft hier het uniformiteitsduiveltje den sa mensteller geen parten gespeeld? Of was hij zoo totaal onbekend met de werkzaamheden der Pioniers, dat hij dacht, dat dit V. P. werkelijk voor hen zou voldoen 11 Jan. 1922. De Kapitein der Genie, P. J. GRAAFF. 6. DE TOEPASSING VAN DE HOOIKIST IN HET FRANSCHE LEGER. Overeenkomstig het systeem van den kapitein de la Faille wordt de hooikist sedert den jongsten oorlog op ruime schaal in het Fr. (ook in het koloniale) lgger toegepast. Het systeem vereischt voor eene menage van 2 compagnieën lo. een fornuis met een stel van 7 kookketels, waaronder één voor verwisseling, 2o een hooikist. Het fornuis, van buiten van metaal, van binnen van vuur vasten steen, is ingericht voor directe- en voor heete luchtver- warming. Het heeft 3 kookgaten, zoodat 3 ketels tegelijk aan den kook gebracht kunnen worden; worden één of meer gaten niet gebruikt, dan worden ze met daarin passende platen afge sloten. Het fornuis is verder voorzien van een oven voor gebraad en gebak, een of meer z. g. bains-marie en van kleppen tot regeling, verdeeling en concentratie der warmte bij gebruik van den oven en van minder dan 3 kookgaten. De ketels hebben den vorm van vierkante bussen, aan de hoeken afgerond ter bevordering van reiniging en verwarming. Normaal hebben ze een inhoud van 65 a 70 liter, doch voor de bereiding van meer vaste geconcentreerde spijzen zijn er van 40 Lr. in gebruik, omdat voor een goed behoud der warmte de ketels steeds gevuld moeten zijn. De deksels sluiten hermetisch, terwijl de behandeling der ketels vergemakkelijkt wordt door een takel, loopende over een rail, boven het fornuis aangebracht. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 33