De linker gebruikmakend van het bedekt terrein, dat tot den dorpsrand reikte, de rechter over het open terrein. Aan eiken mitr. was een deel van den dorpsrand toegewezen, terwijl het kanon 2 plotseling opduikende mitr.-nesten onder vuur nam. Het vuur der hulpwapens kostte den vijand 35 dooden en deze werd zóódanig gedwongen zich te dekken, dat de Inf. onbemerkt het dorp binnendrong. Snel werden de mitrs nagevoerd en steunden in het dorp de Inf. bij een goed uitgevoerden tegen aanval. Het dorp bleek te zijn bezet door 1 Regt inf. en 1 zware batterij." Zooals men uit dit voorbeeld ziet werken tijdens het vuurgevecht de aanvallende colonnes zich door het terrein naar de aangegeven aanvalsdoelen. Van af dit moment gaat de gevechtsleiding geheel over op de comdtn der voorste afdeelingen. Tijdens den aanval kan de aanvoerder alleen invloed uitoefenen door het inzetten van zijne reserves. Hij zal moeten vermijden om (volgens oude recepten) de troepen, die niet meer vooruit kunnen te steunen. Dit noemt men met een Hollandsch spreek woord met goed geld naar kwaad geld smijten. Juist naar de plaatsen, waar het vlot gaat, moeten de reserves gezonden worden hoe vlugger men daar doordringt, hoe sneller men de troepen helpt op de plaatsen waar de aanval niét vlot. Bij den aanval tracht de Inf. voorwaarts te gaan tot de plaats van waar uit tot den stormaanval kan worden besloten. Op verschillende wijzen zal dit geschieden. Op open terrein soms kruipend, soms èèn voor èèn (Engelsche wijze van aanval). De strijd der groote eenheden wordt een aaneenschakeling van kleine gevechten, al dan niet met succes gevoerd. Het Inf. gevecht van het heden wordt niet gevoerd met tirailleurliniën, doch met stoottroepen, niet met Regtn, maar metcompn Men kan hieruit concludeeren, hoezeer voor het Inf. gevecht de oefening van de comp. op den voorgrond treedt. Hauptmann Waldemar Pfeifer geeft voor den aanval enkele behartenswaardige wenken, welke ik als volgt heb saamgevat. Hij meent, dat na de opening van het Inf.-vuur de nadering blijft doorgaan met „Zugreien" later met Gruppenreien (groepen met eenen). De compn. in tweede linie blijven zoolang mogelijk in flank colonne met secties en groepen op 100 pas tusschenruimte en afstand. Pfeifer meent, dat het tot nog toe heerschende denkbeeld, dat, zoodra de art. haar vuur naar achteren verlegt, alles naar voren stormt voor den stormaanval, moet worden verlaten. Een enkel licht of zwaar M. G. is in staat zulk een aanval te beletten en in bloed te smoren Het ondersteboven loopen van een mitr. moet liefst niet geprobeerd worden. Het beeld van den tegenwoordigen De Duitschers hebben geen gew. mitrs. Red. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 12