Kamen die Kameraden der vorderen Posten daher gelaufen und suchten sich von Vorne her in die Stelling hinein zu zetten, ka men wenige hunderte Schritt dahinter die Franzosen oder Eng- lander gelaufen, dan würde das nach rückwart ausweichen, allge- mein; der Mann, von einer plötzlichen Furcht gepackt, im Bewusztsein auf ganz einfache Weise sein Leben retten zu kön- nen, liesz Waffen und Gepack im Stich und risz aus." Men vergeet zoo dikwijls bij het maken van voorschriften, dat men te doen heeft met menschen van vleesch en bloed en niet met marionetten. Ook dit nog, op gevaar van als in mijn vorig artikel te veel te citeeren: „Een guter Ftihrer musz mit der Truppe leben. Dasz er natiirlich noch anderes zu tun hat als sich bestandig bei seiner inf. in den vordersten Graben auf zu halten, das er- kannte auch der einfachste Mann, es wurde aber zum Teil nicht richtig erkannt, dasz die Truppe das Bedürfnis hat, ihren Führer, dem sie nun einmal auf Leben und Tod anvertraut war, von Angesicht zu Angesicht zu sehenEine Persönlichkeit, die nur hinter dem Schreibtisch sasz, möchte sie noch so tuchtig sein, konnte nicht auf die Dauer mit der Truppe mitfühlen das aber war notwendig." Ook weer: Tout comme chez nous! Niet ten onrechte zegt het niéuwe Japansche gevechtsvoor schrift voor de Inf.: De discipline is de basis van een troep. Het is de discipline, die maakt, dat de duizendtallen soldaten, geplaatst in verschillende terreinen, in verschillende omstandig heden, langs de geheele lengte van een slaglinie van tientallen kilometers, met geheel verschillende opdrachten, eensgezind arbeiden ter bereiking van eenzelfde doel; het is de discipline, die de duizendtallen „willen" samensmelt tot één machtigen wil. Dit is een waar woord en ik hoop, dat mijne officieren dit ter harte zullen nemen en houden bij de opleiding tot het gevecht van de hen toevertrouwde afdeelingen. Maar ik wil er bij voegen, dat ik geen starre krijgstucht bedoel, doch dat in de eerste plaats de ontwikkeling van den krijgstucht daarin moet worden gezocht, dat bij den man wordt ontwikkeld de w i 1 om te gehoorzamen. In een goed gedisciplineerde afdeeling leest men in de oogen van den troep den wil om den aanvoerder te behagen en de aanvoerder, die daarop let en die dat in de oogen zijner menschen leest, die weet en voelt, dat hij op den goeden weg is. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 15