de stad, welke vrijwel door de tegenpartij (2000 man) en de bevolking was verlaten, worden bezet. Tegen het eind van Oct. werden de troepen versterkt met 1 esk. Cav. en 1 batterij. Eerst den 27en Januari 1912 had een offensief optreden plaats (zie schijnlanding bij Slitten). Bezetting van Benghasi op den 19en Oct. 1911. (schets IV). De 2de Divisie werd in 3 of 4 groepen vervoerd. Den 15en Oct. (volgens Graevenitz 16 Oct.) stoomde het eerste transport - échelon van de 2de Divisie, bestaande uit 9 schepen van Agosta af Hiermede werden vervoerd: 5 bat. Inf., 2 batt. Bergart., 1 comp. Genie, verplegings-en geneeskundige afdeelingen, in totaal rond 9000 man, voorts een voorraad vivres en materialen. Bij dit aantal van 9 schepen is het hospitaalschip Regina Margherita, door de Malthezer Orde uitgerust, medegerekend, welk schip ruimte bood voor 50 zwaar- en 204 lichtgewonden, terwijl het personeel uit 20 artsen, 60 hospitaalsoldaten en 12 verpleegsters bestond. Beveiligd door 5 gep. kruisers kwam de voorhoede van het transport met 2 bat. Inf. den 18en Oct. voor Benghasi aanin den nacht arriveerde de rest van het transport. Op het ultimatum tot overgave der stad vóór den 19en Oct. werd ontwijkend geantwoord, zoodat de noodige maatregelen voor de ontscheping der troepen werden voorbereid. Als gevolg van de detailverkenningen, verricht teneinde de juiste landingsplaats te kunnen vaststellen, werd het strand Zuid van de Marsa Juliana hiertoe gekozen; 5 pontonvlotten en 8 van Tripolis afkomstige pramen werden gereed gehouden. Het voor nemen was tegenover de stad- een demonstratie te houden en verrassend Zuid van de Marsa te landen. De ontscheping. Te 7,30 v. werd het vuur op een afstand van 1 K. M. geopend en voornamelijk gericht op de omgeving van de gekozen landingsplaats, de stad en de kazerne Berca. De pantserkruisers lagen in linie voor de stad; een paar torpedo booten naderden de haven zooveel mogelijk, terwijl de transport schepen achter de kruisers bleven opgesteid. 9 v. werden Z. W. van het Christenkerkhof eenige afdeelingen Marine land. div. en 1 sectie landingsgeschut (2 stukken) ont scheept (Graevenitz geeft aan 4 stukken), welke onmiddellijk in gevechtsformatie voorwaarts gingen, zoodoende de genie in staat stellende met den bouw van aanlegsteigers (5) te kunnen beginnen. Dank zij de demonstratie, bleef het gros der Turksche troepen, bestaande uit 3 400 man geregelde-, 23000 man ongeregelde troepen en 2 snelvuurbatterijen, Noord van de stad en kon de zwakke 20 man sterke kustwacht nabij de landingsplaats worden vernietigd. Langzamerhand echter werd de tegenpartij vanuit het N. versterkt. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 26