1 transportschip, begeleid door een hulpkruiser ankerde vóór Slitten; 8 sloepen werden tijdens het bombardeeren van de plaats gestreken en in de richting van de kust gesleept, doch keerden daarna terug. Het gewenschte resultaat werd verkregenhet grootste deel der vijandelijke strijdkrachten werd naar Slitten getrokken en kon eerst in den loop van den namiddag aan den strijd om de Mergheb-hoogte deelnemen. In dien tusschentijd was het den Italianen gelukt de hoogte verrassend aan te vallen en met betrekkelijk geringe verliezen te bezetten. Bezetting van Macabez. (Bu Chamesh) op lOApril 1912. (schets VI). Na eenige mislukte pogingen om bij Zuara te landen, werd besloten het Westelijk en nabij de Tunesische grens gelegen Macabez te bezetten en van daar uit de karavaanhandel te ver hinderen. Reeds begin April was een aantal transportschepen te Agosta verzameld en wachtte men slechts op gunstig weer. Onderwijl werden door de Marine nabij Macabez kustverken- ningen verricht tot vaststelling van een geschikte landingsplaats; de zeekaarten waren niet te vertrouwen. Uit deze verkenningen bleek, dat de kust vlak, kaal én zandig, de zee ondiep was, terwijl de ontscheping—vooral bij slecht weer—zeer veel moeilijk heden zou opleveren. In de nabijheid vond men geen oase, de landstreek bood een troosteloozen en onherbergzamen aanblik (zie hdst. 1). De troepenmacht voor deze onderneming bestemd bestond uit 14 bats. Int., 2 afdn Mitr., 1 veldbatt., 1 zware batt. en 1 baton Ascari uit Erythrea, voorts de noodige hulpdiensten, in totaal 10—12000 man sterk. De troepen waren getrokken uit de garnizoenen Nocera, Viterbo, Asti, Tripolis, Homs en Erythrea. Teneinde de aandacht van den vijand in een andere richting te trekken, werden de troepen te Tripolis uitgerust voor een tocht en tegelijkertijd het gerucht verspreid, dat de aanval tegen Suani Beni Hassan, Z. W. van genoemde plaats, zou zijn gericht; bo vendien had te Zuara een schijnlanding plaats. Vier transport schepen (2 bats Inf. en 1 batt. Veld), begeleid door 6 oorlogs schepen en 4 torpedobooten (Graevenitz geeft aan 3 transport-, 4 oorlogsschepen en 4 torpedobooten) ankerden in den morgen' van den 9en April vóór de reede verkenningen werden verricht; den volgenden morgen had de schijnlandng plaats. De troepen namen plaats in de sloepen welke door barkassen in de richting van de kust werden gesleept, terwijl de vloot de plaats vanaf het aanbreken van den dag tot 4 n. bombardeerde, op welk uur de troepen weer aan boord kwamen. Vooral deze laatste onderneming trok vele vijandelijke troepen aan en vergemakkelijkte de landing bij Macabez. 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 29