Alleen die gedeelten van het moderne gevecht zal ik heden morgen schetsen, welke den geest van dat gevecht voor U zullen bloot leggen, doch alvorens daartoe over te gaan zal ik teneinde U te doordringen van de geweldige werking van de moderne mitrailleurs U een enkel voorbeeld daarvan voorlezen uit het uitnemende artikel van den kapitein Peters voorkomende in het W. J. B. 1916 blz. 22 en 23 (niet overgenomen). II. Karakter van het Infanteriegevecht. Het karakter van het Inf.-gevecht, zoo van nu als van vroeger, wordt geheel alleen beheerscht door de vraag hoe brengt men de Inf., met zoo min mogelijk verliezen, zoo snel mogelijk aan den vijand Die vraag M. H. is oud, zoo oud haast als ons mooie wapen is en reeds in de grijze oudheid doemt dan ook die vraag op. Frederik de Qroote schreef al ,,Die Kunst des Führers besteht darin die Truppe möglichst gedeckt an den Feind heran zu bringen." En tot mijn groote verbazing vond ik dan „Die Artillerie ent- scheidet heut zu Tage alles". Werkelijk; is alles niet al eens „schon dagewesen De aloude en toch steeds nieuwe vraag,,hoe brengt men de Inf. met zoo min mogelijk verliezen aan den vijand", is in den loop der tijden al dikwijls beantwoord. Toch bleek weder in iederen oorlog, dat wanneer men na den vorigen oorlog dacht het juiste antwoord te hebben gevonden de steeds voortschrijdende techniek der wapenen oorzaak was, dat men voor de zooveelste maal teleurgesteld de vredesopleifling moest verwerpen. Sadowa, Mars la Tour, St. Privat, Bloemfontein en Potchefstroom, ai die voor U allen zoo sprekende namen waren evenzooveel bloedige teleurstellingen in de in vredestijd opge wekte verwachtingen. Ook weder in den aanvang van den grooten oorlog bleek, dat tactiek en techniek geen gelijken tred hadden gehouden en met het bekende gevolg: de soldaat betaalde de fouten der leiders met zijn bloed. Zullen wij een volgenden oorlog gelukkiger zijn? Wij zullen ons best doen, maar hij die hoopt te slagen, leze de krijgsge schiedenis en prepareere zich op een ernstige teleurstelling! De vraag: hoe brengt men de-lnf. met zoo min mogelijk ver liezen het snelst aan den vijand, werd tegen het eindè van den oorlog door de modern uitgeruste legers in groote trekken als volgt beantwoord: Het kenmerkende verschil tusschen het Inf.-gevecht van nu en van vroeger is, dat, door het op den voorgrond treden van de hulpwapens, het gevecht langzamer verloopt. Die hulpwapens moeten de Inf. den weg effenen tot de zegepraal, maar zij be hoeven daartoe tijd en de Inf. moet dit leeren begrijpen. Zij moet weten, dat het haar eigen nadeel is, als zij van de hulpwapens wegloopt, zonder den steun daarvan af te wachten. (Die Lehren und Erfahrungen des Weltkrieges, Politik und Wehrmacht Nov. 1921). 2

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 2