Ter misleiding werd gedurende de twee eerste uren koers gezet in de richting Bomba, daarna werd de afstand tot de gekozen landingsplaats, de Baai van Kalitheas, welke 350 mijl bedroeg, met een snelheid van 10 mijl per uur afgelegd. (Streffleur geeft aan een snelheid van 12 mijl). De baai van Kalitheas was door Gen. Ameglio in overleg met V. Adm. Amero d' Aste voor de landing bestemd, omdat men hier een meer beschutte ligplaats zou aantreffen. In den nacht van 3/4 Mei ankerde de vloot in de baai; de noodige verkenningen waren reeds door een oorlogsschip uit Stampalia verricht. De le Div. van het 2de eskader (4 slagschepen) ankerde vóór de stad Rhodos; de 2e Div. van het le Eskader (3 gep. kruisers) in de Baai van Trianda om de aandacht van het gekozen landingspunt aftewenden, doch bovendien om zoo mogelijk in het gevecht in te grijpen; vooral dit gedeelte kon den terug- tochtsweg krachtig onder vuur nemen. Ter beveiliging van de ontscheping welke gesteund werd door de le Div. van het le eskader (4 slagschepen 1 gep. kruiser) kruisten 2 kruisers op eenigen afstand van de ligplaats der transportvloot, terwijl verder torp. jagers op grooteren afstand waren vooruit geschoven. Den 4en Mei 4v. werd met de ontscheping aangevangen, welke onder leding van een kapitein ter zee plaats vond. Het eerste gedeelte van het eerste échelon bestond uit 3 compn. land. div de sloepen werden door 2 sieepbooten gesleept; de ontscheping van het 2e gedeelte, bestaande uit Inf., Genie en Gendarmen had plaats op 50 vlotten en 50 sloepen, in trossen van 3 5 sloepen door de stoombarkassen gesleept. Onmid- delijk werd begonnen met den bouw van 4 pieren, waarvan de materialen waren medegenomen; zij waren 9,50 v gereed. Onderwijl was een voorpostenketen uitgezet en werden verken- ningsafdeelingen in de richting van Rhodos gezonden. Zonder eenigen tegenstand te hebben ondervonden waren de troepen 2 n aan wal (Graevenitz geeft aan 9 v.J. U. S. 1. 6 v.) en begon de ontscheping van den trein en de voorraden, hetgeen tot 4 n. duurde. (Streffleur en J. U. S. 1. geven aan 2 n.). 2 n werd de marsch naar Rhodos ingezet; ook de land. div. nam hieraan deel. Intusschen had het 2de eskader de omgeving van de stad onder vuur genomen en had de Turksche bezetting haar verlaten, waarop zij door den Vice-Gouverneur werd overgegeven en door 2 compn land div. bezet. De lossing der overige voorraden geschiedde toen in de haven van Rhodos en werd deze plaats tot operatiebasis ingericht. Volgens ingekomen berichten hadden de Turken" zich nabij Psithos verschanst. Gen. Ameglio wilde hen zóó spoedig mogelijk 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 31