resp. 1.05 en 1.30 M. kunnen gesteld worden. Bij hoogspringen zijn toch lange personen zeer in 't voordeel en waar een groot gedeelte van ons Leger uit Javanen bestaat, wier deelname aan de zware proef zeer gering was, ware het vooral voor hen te wenschen, dat deze eischen iets lichter gesteld werden. Alleen voor hoogspringen met aanloop zijn in 1921 toch al 50 deelnemers gezakt of 15 °/0. En bij hoog zonder aanloop zal het wel niet veel beter zijn geweest. 5. „Ver met polsstok" voor ouderen kan makkelijk tot 5 M. verzwaard worden. Het komt hier toch voornamelijk op handig heid, niet zoo zeer op kracht aan. 6. De eisch „boksen" (eerst in 1923) vermeldt niet of op punten wordt gebokst, of dat de knock out'' wordt vereischt. Dit laatste denkelijk wel niet. Er staatten genoege van de examen-commissie. Eenige dui delijker omschrijving ware wel gewenscht. Verder zij nog het volgende opgemerktDe uitslag van het examen in 1921 (ik meen 125 niet geslaagden op een totaal van 375) heeft weer uitgewezen, dat de vóórproef in het garnizoen te „manis" wordt afgenomen. Wordt hier wat strenger beoordeeld, dan zal ook serieuzer worden getraind en eerder hiermee worden begonnen. Velen beginnen pas één of twee weken van te voren. Ook voor het physiek van de menschen is het beter, dat zij tijdig gaan trainen. Alleen zij, die een groote kans van slagen hebben, moeten naar Bandoeng gezonden worden. En dan wilde een mij onbe kende schrijver uit Magelang in de Preanger-Bode nog wel, dat de zware proef in het garnizoen zelf werd afgenomen De medaille zou in waarde dan zeer veel verliezen. F. J. HAVER DROEZE. NASCHRIFT. Hoewel helaas de vaardigheidsproef tijdelijk is afgeschaft, blijven de opmerkingen als door schrijver aangegeven, toch van waarde voor bespreking, al zou daarmee eerst later rekening gehouden kunnen worden. N. a. van deze opmerkingen het volgende: Bij het vaststellen der eischen werd uitgegaan van die, voorkomende in de vaardig heidsproef, ingesteld door het N. O. C. Bekend is, dat deze eischen, zoowel medisch, als technisch, met de grootste nauw keurigheid werden vastgesteld en in vijf categoriën werden verdeeld. Om verschillende redenen werd bij het leger de proef slechts onderscheiden in die voor jongeren (beneden 36 jaar) en die voor ouderen (36 jaar en daarboven). 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 44