bereden zijn. Van hen moeten afstandsritten kunnen worden geëischt. Als hunne paarden tijdelijk ongeschikt zijn (kreupel, ijzer verloren enz.), dan moeten zij onverwijld over een reservepaard kunnen beschikken. Daarom zijn voor deze offn twee paarden noodig. Nadat de o. o. n. zijn vastgesteld hoe, dat laat ik verder in het midden moet worden uitgemaakt op welke wijze wij die benoodigde paarden in oorlogstijd krijgen. Het moet natuurlijk als het eenigszins kan „goedkoop". Dat zou heel goed gaan, als we in een land woonden met veel bruikbare paarden. Er zou dan een dienstplicht voor paarden kunnen worden ingevoerd. Jammer genoeg voor den belastingbetaler gaat dat op Java niet. Daarom moeten de eskadrons op volle sterkte zijn en in de battn zorgt men al die paarden te hebben, die werk moeten doen, waarvoor een goede africhting noodig is, of waarvoor slechts bijzondere paardentypen geschikt zijn, zooals de draagtrekdieren bij de bergart. Zoo ook moeten de meeste off.-paarden in vre destijd reeds in het leger aanwezig zijn, want de meeste van die paarden moeten dadelijk bij mobilisatie bruikbaar zijn. Slechts zeer weinige van de bij de burgerij aanwezige rijpaarden zijn geschikt voor dienstrijpaard. Een gerequireerd renpaard is niet geschikt om daarmede een krijgsman bereden te maken. Het zou een misdaad zijn dit niet te willen zien en bij mobilisatie deze renpaarden toch als rijpaarden in te deelen. Er zijn ook offn, die men te paard zet niet anders dan om hun vermoeienissen te besparen, opdat zij geschikt blijven voor de uitoefening van hun taak. Daaronder rekenen in de eerste plaats de doktoren. Voor hen zullen inheemsche paarden voldoende zijn, die bij mobilisatie kunnen worden gevorderd. Voor ieder die wat meer heeft gereden, en heeft zien rijden, is het duidelijk, dat men een behoorlijk resultaat eerst verkrijgt, indien paard en ruiter één stel zijnzij moeten aan elkander zijn gewend en elkander hebben leeren begrijpen. Het is derhalve voor diegenen die goed bereden moeten zijn, bijv. de Bat.- comdtn, de offn van de eskadrons en de battn enz., noodzakelijk, dat zij in vredestijd in het bezit zijn van de paarden, die zij in oorlogstijd (en bij de oefeningen) moeten rijden. Het is dus noodig om voor de bereden te maken officieren de paarden voor het grootste deel reeds in vredestijd aanwezig te hebben, waarbij bovendien op een reserve moet worden gerekend. Nu eerst komen we aan de vraag, die FIAT zonder met het voorgaande rekening te houden, in het belang van den belasting betaler tracht op te lossen, n. 1. hoe zal het Gouvernement die paarden op de meest economische wijze onderhouden, niet alleen voor wat betreft de verpleging maar ook met het oog op den staat van africhting. Men denke daarbij aan het oude rijmpje mijn paard vergaat, omdat het niet en vèr gaat m. a. w. om in goede conditie te blijven moeten de paarden geregeld worden gereden. 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 48