de gelegenheid worden gesteld zich verder te bekwamen. Aan hen toevertrouwde paarden zullen op de meest economische wijze worden verpleegd en geoefend. Op de kosten zou kunnen worden bespaard door de paarden niet meer aan de offn te verkoopen, doch ze in beperkten eigendom af te staan. In het voorgaande is nog geen sprake geweest van door offn particulier (dus niet uit den troep) aangekochte paarden. Hoe meer particuliere paarden hoe voordeeliger voor het Land; zij komen in mindering van het aantal, dat door het Gouvernement beschikbaar moet worden gehouden. Resumeerende zal, indien het gewenscht wordt geacht het vraagstuk van de off.-dienstrijpaarden opnieuw aan de orde te stellen, de daarbij te volgen werkwijze moeten zijn: le. vaststellen van een lijst van offn, die in tijd van oorlog bereden moeten zijn met een of twee paarden, te onderscheiden in a. degenen die goed bereden moeten zijn, b. degenen die het paard uitsluitend als vervoermiddel be hoeven 2e. de offn sub la moeten Austr. paarden hebben, die in vredestijd reeds aanwezig moeten zijn (plus eenige reserve); de offn sub 1 b kunnen inheemsche paarden gebruiken, die bij mobilisatie worden gevorderd. 3e. de in vredestijd aanwezige Austr. paarden moeten aan offn in verpleging en oefening worden gegeven. RUITER. 10. DE AAN- EN AFVOER BIJ EN DE VERPLEGING VAN HET VELDLEGER IN OORLOGSTIJD. Niet ten onrechte wees ik in mijn art. „Verplegingsaangelegen- heden op de moeilijkheid om zich een zuiver oordeel te vormen over de voorstellen van de Comm. tot herz. van het Trein en Et-wezen, waar daaromtrent nog zoo weinig in bijzon derheden bekend was geworden want werkelijk bleek mij uit de uiteenzettingen van den Hr Tismeer in diens „Naschrift", dat ik mij in menig opzicht, zoowel van den ontworpen Et.-dienst zelf, als van de overwegingen der Comm. een onjuist denkbeeld had gevormd. Met dat al zijn mijn inzichten, wat de voornaamste punten betreft, niet gewijzigd, en ik veroorloof mij daarom de bezwaren door den Hr Tismeer daartegen ingebracht, nog even in nadere beschouwing te nemen, daarmee slechts beoogend, het belang der zaak te dienen. Zie December-afl. 1921. 50

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 50