Die dagelijksche behoeften nu, zijn vrij gering. Ons leger is niet als een zwerm sprinkhanen, die overal waar zij neerstrijkt, de velden kaalvreet. En zelfs voor die vrij onbeteekenende aankoopen mogen voldoende waarborgen ter voorkoming, dat de bevolking in ongelegenheid wordt gebracht, aanwezig geacht worden. Onwillekeurige laat staan moedwillige verwaarloozing van de belangen der bevolking kan van geen enkel officier verwacht worden, daar gedurende de laatste jaren het vraagstuk der voedselvoorziening van Java en de beteekenis der economie in den oorlog zóó aan de orde van den dag zijn geweest, dat ieder eenigszins ontwikkeld persoon het groote belang daarvan moet hebben leeren inzien. Verder zullen overal waar bevolking is, ook Eur. en Inl. Bestuursambtenaren aanwezig zijn. Is het denkbaar, dat van hun kennis van de pi. toestanden geen partij zou worden getrokken, om inlichtingen te verkrijgen over den voedseltoestand in een streek en vormen ook ruim aanbod, of terughoudendheid van de zijde der eigenaars van voedselvoorraden, niet voor een ieder duidelijke aanwijzingen betreffende overvloed ofschaarsch- te Eindelijk kunnen van hoogerhand bevelen worden gegeven, die de pi. aanschaffingen in een bepaalde streek ver bieden. Waarlijk, ik acht de vrees, dat, zonder den waarborg, welke door de Comm. wordt noodig geoordeeld, de belangen der bevolking ernstig geschaad zullen worden, ongegrond. Bedoelde waarborg is bovendien niet zoo goed als hij schijnt. Men mag zich n 1. geen te overdreven voorstelling maken van de uitvoerigheid en betrouwbaarheid der gegevens, waarover de H. I. als lid van den Raad van Advies inzake de voedselaange- legenheden van Java zal kunnen beschikken. Ik herinner er aan, dat het de Regeering in Ned. tijdens de crisisjaren, trots alle moeite, welke zij zich heeft gegeven, slechts ten deele (of toen het reeds te laat was) is mogen gelukken, betrouwbare gegevens betreffende de in het land aanwezige voedselvoorraden te verkrijgen. Verge lijken wij nu het gebied, waarover dat onderzoek plaatsvond.de getalsterkte der daarop wonende bevolking en de middelen welke voor het onderzoek ten dienste stonden met Java, dan moet het een ieder wel duidelijk zijn, dat een organisatie voor de voedsel- aangelegenheden aldaar, nimmer over gegevens zal kunnen beschikken, welke op nauwkeurigheid aanspraak kunnen maken. Het zullen over 't algemeen, en in 't bijzonder voor wat het platteland betreft, slechts globale gegevens zijn, en in verreweg de meeste gevallen 'zal de mogelijkheid tot plaatselijken aankoop van een grootere of kleinere hoeveelheid rijst of van eenige stuks runderen, ter plaatse zelf veel beter kunnen worden beoordeeld, dan naar bedoelde gegevens. Indien de H. I. over die aankoopen heeft te beslissen, levert dat het gevaar op, dat de plaatselijke hulpbronnen veel minder worden benut, dan mogelijk zou geweest zijn. 57

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 57