de richtingen van waaruit gevaar kan dreigen zeer aan te bevelen zijn; in het algemeen gezegd, moeten al die maatregelen genomen worden om ten spoedigste een mogelijk oprukken van den vijand te ontdekken; hoe verder van de eigen partij men dit nu ontwaart en hoe sneller nu het bericht hiervan bij den Br.-comdt is, des te beter. Vooral ook is in het oog te houden, dat men niet alleen de wegen moet observeeren, doch juist ook het bedekte terrein, de kampongs, ravijnen, terreinplooien enz. moeten voort durend bewaakt worden, Immers een vijandelijke gevechtsgroep, die tegen onze vleugels oprukt, zal zich zoo gedekt mogelijk bewegen en in de eerste plaats gezichtsdekking zoeken. Voor goede inf. toch, die zich in gevechtsformatie beweegt, is vrijwel alle terrein begaanbaar, de bij haar ingedeelde art. behoeft niet zoo dicht te volgen; die kan van ver achter-of zijwaarts gelegen stellingen haar vuur openen, mits haar verkennings- en waarne mingsorganen maar met de infanterie kunnen oprukken. Wat nu de sterkte van de te plaatsen posten aangaat, zoo zou ik deze zoo sterk willen hebben, dat zij in ieder geval in staat zijn om vijandelijke cav.-patrs onvoorwaardelijk af te wijzen, dus b v. een comdt met vijf of zes man. Een dergelijke staande patr. kan op een gegeven moment vier of vijf karabijnen in het vuur brengen (één paardenhouder en één ordonnans naar het gros) en lijkt mij dit voldoende. Is een ev. oprukkende vijand te sterk, zoo wijkt de patr. terug op het gros. Dit terugtrekken moet steeds in voeling met den vijand geschieden. De posten zullen zich echter nimmer mogen laten verleiden om een ev. terugtrekkenden vijand te volgen hun taak is blijvende waarneming van het opgegeven punt en voor het onderhouden van de voeling met dien vijand zal de comdt van het gros z. n. verdere maatregelen nemen. De plaats van het gros is uit den aard der zaak van vele om standigheden afhankelijk. De comdt zal hierbij de volgende pun ten o. a. in het oog moeten houden: le. voldoende ver verwijderd van de eigen troepen, dat deze tijdig gewaarschuwd worden. 2e. een zekere verbinding met den Br.-comdt. 3e. gelegenheid om weerstand te bieden aan zwakke vijandelijke afdn of althans om 's vijands opmarsch te vertragen. 4e. goede en zekere verbinding met de uitgezonden posten en patrouilles. Omtrent de sterkte van het gros zullen we ons niet al te groote illusies mogen maken. Nemen we toch het allergunstigste geval, dat de comdt van de voormalige verkennende cav. bij het begin van het gevecht de vroegere beveiligende cav. heeft kunnen aan- trekken. Er zijn nu reeds marsch- en oorlogsverliezen geleden vermoe delijk is een half of één peloton op den anderen vleugel inge deeld eenige verkenningsorganen zijn uitgezonden, of nog niet 65

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 65