teruggekeerd, de posten en patrs zijn uit enz., zoodat de eska- drons-comdt al heel blij mag zijn, als hij behalve zijn Madsen- afdeeling één half a één peloton tot zijne beschikking heeft. Onnoodig dus te zeggen, dat hier de steun van eenige inf., hoe weinig ook, hartelijk welkom isniet alleen als steun in een ev. gevecht, doch tevens geeft ons dit de gelegenheid om onze paarden te verzorgen (voeren, drenken, beslag enz. enz. daarna de posten laten aflossen). Laat ons ook vooral niet vergeten, dat zoo'n opstelling er vaak een is, die geruimen tijd zal moeten blijven ingenomen; immers in werkelijkheid verloopt een gevecht nu eenmaal niet in een vloek en een zucht, wellicht duurt het dagen Ons optreden gedurende den nacht zal dan vaak groote moeilijkheden met zich brengen. Wil men de cav. intact houden en haar sparen, zoo zal er niets anders opzitten, dan dat wij tegen het invallen van de duisternis achter de eigen inf. teruggaan en daar bivakkeeren, terwijl dan de beveiligende taak door de inf., zij het dan op beperkte schaal, zal geschieden en moeten wij zorg dragen bij het aanbreken van den dag op onze oude plaatsen terug te zijn. Even goed echter kan ik mij denken, dat de omstandigheden zoodanig zijn, dat we 's nachts op onze plaatsen moeten blijven en dan zullen we, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, ons met de verpleging van man en paard moeten redden en daarvan trachten te maken, wat er van te maken valt (wat zal dan een sectie infanterie als steun welkom zijn Teneinde de beslissing in een gevecht te verkrijgen, zal men in den regel zien, dat de Br.-comdt of hoogere bevelvoerende een gevechtsgroep aanwijst, die van uit een achterwaarts gelegen punt langs één der vleugels van de reeds in gevecht zijnde groep, uitbuigt om op 's vijands vleugel te worden ingezet. Uit den aard der zaak zal dan de beveiligende cav. op dien vleugel van deze plannen op de hoogte gesteld moeten worden en zal deze in den regel in zijn geheel of voor het grootste deel aargewezen worden om wederom die beslissende groep op den buiten-vleugel te beveiligen. Noodzakelijk is het dan, dat de cav.-comdt zich zoo spoedig mogelijk in verbinding stelt met den comdt van die gevechtsgroep om geheel op de hoogte van diens plannen en in zichten te komen (wellicht ontvangt hij daartoe een schriftelijk bevel). Nadrukkelijk moet ook nog op het volgende gewezen worden. Wanneer men als comdt van deze cav. op een gegeven mo ment bemerkt, dat het gevecht in ons voordeel begint te ver- loopen, of dat er andere omstandigheden zijn, die een recht geaard cavalerist zouden dringen om zijn aandeel in het gevecht te nemen, laten we dan toch nooit vergeten, dat onze beveili gende taak hoofdzaak is en dat een, door den vijand onderno men tegenaanval op onzen vleugel, die niet tijdig gemeld is, ons begin van overwinning in een drama kan doen veranderen. Pas 66

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 66