71 ging gaf de voorstellen tijdelijk terug te nemen) en worden eenige beden kingen, door den Volksraad geuit, besproken. Een van die bedenkingen was o. a., dat een kapiteinsweduwe evenveel zou krijgen als die van een assistent-resident. Vooreerst is dit in het geheel niet juist (de bedragen zouden worden f 1920 en f 2688), maar bo vendien rijst de vraag, waarom wel de weduwe van een ass.-resident recht op méér zou hebben dan de weduwe van een kapitein en zelfs van een Majoor. Zoo beteekenisvol is dat ambt van ass.-resident toch werkelijk niet 1 We maken vervolgens melding van het vlot geschreven „Wintersport in Zwitserland", opgedragen aan alle a. s. verlofgangers met en zonder ziekte, waarvan we het volgende gaarne overnemen „Het denkbeeld is gedurende onze sportgenoegens bij ons opgekomen, of het niet mogelijk zou zijn onder de Indische verlofgangers eene N. I. O. V. wintersportclub „Pontresina" op te richten, ten einde gezamen lijk in Zwitserland wat meer gezondheid op te doen dan in Den Haag mogelijk is. Zulks is financieel niet zoo heel kostbaar, terwijl het met elkander oefenen de vreugde verhoogt en de kameraadschap bevor dert. Een bedrag van f 250.— voor 3 weken of van f 400.voor 6 weken zou voldoende zijn voor reis en logies sport. Het spreekt van zelf, dat onder de a. s. verlofgangers een voorzitter, secretaris en penningmeester zich met de voorbereiding moeten belasten, terwijl ook voor niet N. I.O. V. leden het lidmaatschap moet openstaan. Het is ongetwijfeld een voornaam belang, indien de verlofgangers eene gemakkelijke gelegenheid vinden om 's winters het nuttige met het aangename te vereenigen. Al degenen, die met deze gedachte sympa- thiseeren, worden uitgenoodigd zich als voorloopig lid schriftelijk aan te melden bij het bureau van den Heer Ruinen, 2e Antonie Heinsiusstraat 63 Den Haag, in December van dit jaar kan dan de constitueerende vergadering plaats hehben. Wellicht is het l.M. T. bereid om dezen oproep in zijne kolommen over te nemen." De heer Lucardie geeft (het eerste gedeelte van) een Overzicht van de Conferentie te Washington en knoopt aan de gesloten verdragen eenige le zenswaardige beschouwingen, N. 1. betreffende, vast. Daarna volgt Awas met een kort opstel „Politica", waarin geopponeerd wordt tegen het koppelen van de weermacht aan de partijpolitiek. Hij voor spelt, dat er van de Vlootwet niets zal komen om redenen „van politiek" en dat we om dezelfde redenen „Indische Aalmoezeniers en Veldpredikers" zullen krijgen Van R. Muring treffen we aan: Schetsen uit den Vogelkop van N. Guinea, een schetskaart is toegevoegd. Schrijver klaagt in het art. over de kwaliteit der Intendance schoenen. Inderdaad komt het nogal eens voor, dat deze schoenen op proces-verbaal moeten worden gebracht en dat hier op Java, waar vooral tegenwoordig heel wat minder van de voetbekleeding wordt gevergd dan in de rimboe. H. L. Roelfsema besluit zijn serie „Reglement of Wetenschap" met eenige mededeelingen over het ftinctioneeren van den Geneesk. Dienst in den Grooten Oorlog. In den aanvang liet zulks veel te wenschen. Wat de Franschen betreft, schrijft hij o. m. het volgende: „Van alle wapens en diensten in het Fr. leger was de geneesk. dienst het minst op den oorlog voorbereid, daarvoor zijn noodig studie en een samenhang en wedijver met de overige, die geheel gemist werden. Het samenstellen van plannen, zoo ruim en zoo ingewikkeld als voor den oorlog noodig zijn, eischen de samenwerking van enkele flinke en ernstige chefs met tal van jongeren, werkers allen door ijver en door het geloof bezield. In den Fr. geneesk. dienst zien we voor den oorlog niets van dit alles. De hoogere

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 71