74 Legerbestuur met belangstelling begroet worden. Bovendien, de verweze- lijking van dit plan geldt niet de speciale belangen van een bepaalde groep, doch allereerst een legerbelang, nlin tijd van nood de beschikking hebben over goed onderlegde en voor hun taak berekende Verlofsofficieren Verder overig Vereenigingsnieuws en de gewone rubrieken 15. OVERZICHT VAN NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Mil. Spectator Jan. bevat een tact. applic. studie „Het gevecht bij Rijs- bergen", waarin een Div. de opdracht krijgt het oprukken van de tegenpartij in een bepaalde richting te beletten. Aangegeven wordt, dat het beloop van de in te nemen stelling in de eerste plaats wordt bepaald door de door de art. in te nemen opstellingen; n.o. m. is dit in een gevecht, waar het niet in de eerste plaats om tijdwinst gaat, niet juist. De gebeurtenissen in den bew. oorlog hebben aangetoond, dat in zulk eèn gevecht de mitrs ten slotte den vijand een halt toeriepen. Dat de art. ook een voorname taak zal hebben te verrichten spreekt vanzelf; we zullen dus een compromis moeten aangaan, waarbij voor dit behandelde gevecht de eischen van den mitr. zullen moeten voorgaan. „Een nieuwe methode van onderzoek voor recruten" bespreekt de methode van onderzoek om z. v. m. een juiste indeeling der recruten bij de ver schillende wapens en diensten mogelijk te maken, zonder dat men daarbij de beschikking behoeft te hebben over dure instrumenten. In „Optische verbindingen" wordt o. a. vermeld, dat het gebruik van vlaggeseinen veel van zijn waarde heeft verloren, omdat dit bijna nooit kan geschieden zonder door den vijand te worden gezien of buiten gevecht te worden gesteld. Dit zal in onze terreinen met zijn vele kampongs nog wel medevallen. Een nieuw seinmiddel wordt beschreven n. 1. de sluiter, waarmede men morseteekens kan geven; de seinlamp met elect, lichtbron is echter het voornaamste middel. Verder wordt aangegeven op welke wijze zonder draadl. tel. of tef. verbinding kan worden onderhouden met vliegtuigen door gebruik te maken van lappen en klappen, waardoor figuren worden gevormd welke elk een bepaalde beteekenis hebben. Voorts wordt gewezen op „De waarschijnlijkheidsrekening en de fouten- theorie toegepast op het schieten", terwijl in „Gegevens omtrent vreemde legers" een en ander voorkomt over de off. opleiding (ook van res.-off.) in D. en Fr. In dit laatste land wordt veel waarde gehecht aan het onder houden en vermeerderen van de kennis der off., waarvoor speciale opleidingen in het leven zijn geroepen. Ind. Gids 1 Jan. bevat o. m. „Het zeer bedenkelijk tekort aan landsdie naren in N. I hoewel niet van direct mil. belang, is dit artikel lezens waard. Het geeft de redenen, welke geleid hebben tot dit tekort, ook aan off. In vele opzichten heeft Schr. gelijk, evenwel is de toon niet van bitterheid vrij en worden hatelijkheden o.a. ten aanzien van het off. korps gede biteerd. Het is goed te weten hoe Ambtenaar (lees ambtenaren) over ons denken, de tijd van „blommen en sigaren" is al lang voorbij. Schr. wil o.a. een pensioensregeling zoodanig, dat „voor alle landsdienaren met een gelijkwaardige opleiding na eenzelfde aantal dienstjaren een gelijk pensioen" wordt verkregen en wensrht daaraan vastgekoppeld een doordienen, ook al worden zij gepasseerd door jongeren. Cav. Tijdschrift Jan. In „Techn. werkzaamheden der cav. enz." bespreekt Schr. de tekortkomingen van dit wapen in dit opzicht, zooals zij in den oorlog zijn gebleken. De cav. voelde niet veel voor het gev. te voet en nog minder voor pionierwerkz.-hedende verbindingen waren zeer onvol doende; noodzakelijk is de invoering van draadl. stations, terwijl het ver nielen van spoorwegen niet aan patrs, doch aan sterker^ cav.-afdn moet worden opgedragen. Vetdruk van ons. D. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 74