Ook 800 M. meer Zuidwaarts werden troepen ontscheept. De verschillende échelons bestonden steeds uit Inf., Art. en munitievoorraden. De snelheid der ontscheping werd zeer ge schaad door de ongustige gesteldheid van de kust, de onstuimige zee en den hevigen regen. Dank zij de hulp van de torpedo booten, welke de barkassen en sloepen tot dicht bij het strand sleepten en de verdere ontscheping met haar vuur steunden, was 2 n., op welk tijdstip de riooge zee een verdere ontsche ping onmogelijk maakte, een voldoende aantal troepen aan den wal om den uitslag van een mogelijk gevecht met vertrouwen tegemoet te zien. Verkenningen door de torpedobooten en gewapende sloepen brachten aan het licht, dat de stad aan de zeezijde door de te genpartij was bezet; ook de Marsa Juliana bleek te zijn bezet. Het kerkhof op de landtong gelegen, was n. 1. niet doorzocht, zoodat een daar zich schuil houdende comp. plotseling het vuur kon openen op de batterij landingsgeschut; de bediening moest met medeneming van de sluitstukken haar in den steek laten. Ondertusschen was ook de Turksche hoofdmacht Oostwaarts van de Gr. Saline opgerukt en had niettegenstaande het hevige vuur van de vloot, Sidi Daud en Berca bezet. Langzamerhand waren nu voldoende troepen gedebarkeerd om de tegenpartij terug te werpen. Op het noordelijkste landingspunt stonden om 2 n.: 4 comp. Mariniers, 2 comp. R. 1. 4, 2'"comp. R. I. 63 en 1 bergbatt.; bij het Zuidelijke: 2 comp. Mariniers, 4 comp. R. I. 4, 2 comp. R. 1. 63 en eveneens 1 bergbatterij. De echelons, welke in aantocht waren, zouden de reserve vormen en de directe beveiliging van de landingsplaats op zich nemen. Door de steeds onrustiger wordende zee moest de ontscheping worden gestaakt en bleven 23 comp., de mitrailleurs en de draagdieren der Art. aan boord. De ^Noordelijke colonne onder G. M. Ameglio heroverde de batterij en drong, niet zonder beduidende verliezen te lijden, de Turken terug op Sidi Daud. Het aanvalsdoel was de stelling tusschen Berca en Sidi Daud; door het moerassige en met kreupelhout begroeide terrein bij de KI. Saline en den grooten weerstand door de Turken geboden, ge schiedde de voorwaartsche beweging zeer langzaam. De Zuidelijke colonne onder Lt.-Kol. Maccogatta, steeds bloot gesteld aan aanvallen van ruiterbenden, won meer en meer terrein en het gelukte haar de door de Marine hevig gebombardeerde Berca stormenderhand te nemen. Hierop ging ook de frontcolonne tot den aanval over en werd de tegenpartij overweldigd. Vervolgens werden Sidi Daud en Sidi Hassan aangevallen, welke objecten door den hevigen weerstand eerst bij het invallen van de duisternis konden worden genomen. Teneinde een nachtelijk optreden der Turken te voorkomen, werd van 7.307.50 n. het Zuidelijk deel der stad, hoewel juist 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1922 | | pagina 27